Президент Володимир Зеленський підписав закон, що визначає порядок державної компенсації власникам пошкодженого та зруйнованого війною житла.
Згідно із законом №7198, компенсацію будуть надавати лише за майно, пошкоджене або зруйноване, не раніше 24 лютого 2022 року, яке на дату запровадження воєнного стану не перебувало на тимчасово окупованій території.
Компенсацію надаватимуть лише на житлову нерухомість: квартири, житлові приміщення (наприклад, кімнати у гуртожитках), будинки садибного типу, садові та дачні будинки, об’єкти незавершеного будівництва, де вже зведені опорні та зовнішні конструкції.
Право на компенсацію мають тільки фізичні особи – громадяни України, які є власниками, співвласниками, замовниками чи інвесторами житла, або їх спадкоємцями.
Не зможуть отримати компенсації особи із санкційних списків, із судимістю за вчинення злочинів проти основ національної безпеки та їхні спадкоємці.
Хто в пріоритеті на отримання фінансування на житло?
Згідно із законом, пріоритетне право на отримання компенсації мають:
- учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни,
- мобілізовані
- багатодітні родини
- особи з інвалідністю І та ІІ групи.
Однак це право діє лише на один об’єкт нерухомості, інша пошкоджена/ зруйнована нерухомість буде компенсуватись на загальних підставах.
Як подати документи на компенсацію?
Заяву про надання компенсації треба подавати до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, що сформують органи місцевого самоврядування, військові або військово-цивільні адміністрації.
Таку заяву подають під час дії воєнного стану та впродовж одного року з дня його припинення/скасування на території, де була нерухомість.
Заяву на компенсацію за знищене житло треба подати щодо кожного знищеного об’єкта окремо в електронній формі, наприклад через застосунок “Дія”, або у паперовій формі – через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.
До заяви необхідно буде додати копію документа, що підтверджує право власності або придбання нерухомості та, за наявності, матеріали фото- і відеофіксації до або після знищення.
Житло пошкоджене чи знищене?
Це суперечливий момент, так само як і оцінку загальних збитків власника нерухомості залишили на розсуд спеціальної комісії при місцевих органах влади.
У законі немає граничного розміру компенсації. Немає там також обмежень щодо площі житла для компенсації.
Тобто, незалежно від того, якою буде сума компенсації і яку житлову площу вона покриватиме, держава отримає від власника знищеної нерухомості право вимоги до рф на суму, яку компенсують.
Компенсація для потерпілого власника житла діє впродовж трьох років після припинення або скасування воєнного стану.
За чиї кошти відбуватиметься компенсація?
У законі джерелами компенсації можуть бути:
- кошти державного та місцевих бюджетів;
- кошти міжнародних фінансових організацій, інших кредиторів та інвесторів;
- міжнародна технічна та/або поворотна чи безповоротна фінансова допомога;
- репарації або інші стягнення з росії;
- інші джерела, не заборонені законодавством
Якщо комісія визнала, що громадянин має право на компенсацію пошкодженого майна, постраждалий власник може обрати один з двох можливих механізмів компенсації: йому надають ремонтні роботи та будівельні матеріали, або лише будівельні матеріали. Це він обирає на власний розсуд.
Якщо комісія визнала житло знищеним, то власнику буде наданий спеціальний житловий сертифікат на визначену суму у гривні, на яку держава зобов’язується фінансувати потерпілому придбання квартири/ будинку/іншого житлового приміщення або їх спорудження.
Використати сертифікат можна впродовж п’яти років з дня його видачі. Передавати/відчужувати його заборонено впродовж п’яти років, окрім випадків успадкування.
У власників приватних будинків буде вибір — отримати житловий сертифікат на купівлю квартири чи будинку або грошову компенсацію, яку будуть перераховувати на рахунок зі спеціальним режимом використання для фінансування будівництва.
Як буде відбуватися оцінка пошкодженого/знищеного майна має вирішити Кабмін. Поки такий порядок уряд не затвердив.