95% українців вірять у перемогу. Спогади людей про 24 лютого 2022 року говорять про шок, розгубленість, невизначеність, неготовність. Але через рік після повномасштабного вторгнення, віра в перемогу становить 95%, тоді як ще в січні 2022 року становила лише 56%.
Такі дані оприлюднила соціологічна група Рейтинг напередодні річниці повномасштабного вторгнення. Опитування проводили в більшості областей України. За рік війни, українці навчилися жити під ракетними обстрілами, за повної відсутності світла, води та тепла. Віра у власні сили, гордість за армію та країну досягла максимальних показників.
Фіксується значне зростання суспільної самооцінки. Більшість опитаних оцінили положення України вище середнього – 4,6 балів з 7 максимальних, що в 1,5 рази вище показника 2021 року. Дві третини опитаних оцінили майбутні перспективи України на найвищому рівні.
Головна емоція, яку відчувають українці – гордість. Внаслідок повномасштабного вторгнення і героїчного спротиву українського народу цей показник виріс більш ніж вдвічі – з 34 до 75%.
Відбулися зміни і в національній самоідентифікації: абсолютна більшість опитаних ідентифікує себе як громадян України (порівняно з 2021 роком показник зріс з 76 до 94%). Половина ідентифікують себе європейцями.
Війна спонукала українців повертатися до власної ідентичності. 22% українців за рік війни почали говорити українською мовою.
Оцінюючи фінансову ситуацію у підсумках 2022 року, дві третини опитаних фіксують погіршення свого матеріального становища, третина – відсутність змін. Одночасно, у майже 40% (проти 14% наприкінці 2021 року) відбулося зростання впевненості у майбутньому.
Пріоритетами для відновлення країни вбачають відновлення підприємств й робочих місць та відбудову пошкоджень, адже більшість українців хочуть роботи, а не соціальної допомоги.
Довіра до ЗСУ сьогодні майже абсолютна. Україна переживає складний період свого розвитку, переосмислюючи свою роль в історії. Довіра до Збройних сил України зросла з 65 до 97%, до Президента – з 36 до 90%.