Четвер, 7 грудня

Катакомби під Верховною Радою: що приховує підземний урядовий квартал (фото)

Стали відомі деталі підземних коридорів під будівлею парламенту.

Про катакомби під будівлею Верховної Ради України всі чули багато, проте мало хто знає, що саме в них знаходиться і куди вони ведуть, а бували в самих катакомбах буквально одиниці. Видання «Лівий берег» відкрило завісу таємниці і розповіло про деякі деталі підземного урядового кварталу.

Системою підземних переходів, що з’єднують будівлю на Грушевського, 5 і будинок 18/2 на протилежному боці, користуються парламентарії, коли на площі перед будівлею Верховної Ради проводяться протести. Це єдиний прохід, завдяки якому народні обранці потрапляють під купол українського парламенту. З цього ж входу можна потрапити в будівлю комітетів на вулиці Садовій, 3а.

На одному зі спусків в секретні катакомби є електричний пандус і кілька рамок металошукачів, на підлозі лежать сині килимові доріжки, а стіни і стеля коридору оздоблені мармуром.

Катакомби під Верховною Радою – режимний об’єкт, він строго охороняється, тому простим смертним вхід туди заборонений.

«Але це тільки мала частина того, що реально перебуває під нами. Від нас захована ціла розгалужена мережа, фундаментальні споруди, побудовані на століття. Я ходив там, в тому числі по коридорах, куди доступ має обмежена кількість людей. Про подробиці я просто не маю права розповідати, адже підписував папір про нерозголошення. Можу сказати, що це справжні бомбосховища, які оснащені всім необхідним на випадок не просто війни, а й ядерного удару », – розповів секретар комітету з питань нацбезпеки і оборони, нардеп Іван Винник.

Один з колишніх співробітників СБУ на правах анонімності розповів про деталі підземного урядового кварталу. За його словами, протяжність катакомб досягає 50 км.

«Їх побудували ще в 1936-1938 роках. Якраз коли будувалася Верховна рада, Рада міністрів. При Хрущові будівництво цих стратегічних точок на випадок техногенної атаки і ядерного удару було закінчено. Всі вони оснащені вентиляцією, автономною системою очищення води, автоматичними перекриттями, які блокуються в разі загрози зараження радіацією. Такі об’єкти не унікальні, вони є не тільки в Україні. З початком ядерної гонки вони були зведені по всьому колишньому СРСР і за океаном теж. У Штатах на спуск по тривозі в підземний бункер президента і держсекретаря передбачено 5 хвилин. У нас – до 7 хвилин на випадок запуску ракет з підводних човнів Атлантики і 14 хвилин – з континенту. Природно, це застарілі розрахунки. Тим більше, що сьогодні основна загроза для України виходить від північного сусіда », – розповів колишній силовик.

Також він розповів про підземний бункер і в «Святошинській галереї».

«Центр столиці був з’єднаний з такзваною” Святошинською галереєю “. Ще за часів Сталіна на Верховинній вулиці був зведений бункер завглибшки 60 м з двома виходами, звідки забезпечувалася швидка авіаційна евакуація лідерів держави. Чи працює ця система зараз, складно сказати. Але те, що під урядовим кварталом і сьогодні діє система повідомлення, немає сумніву. Важливо, що вона багаторівнева. До Адміністрації президента можна потрапити різними шляхами: і по Шовковичній, і через Нацбанк з Кабміну і парламенту. Також є повідомлення між будівлею готелю “Київ” – з одного боку, готелем “Україна” – з іншого. Входять в цей “спрут” і будівлі комітетів не тільки на вулиці Садовій, а й навпаки парламенту, а також поряд з тим же “Києвом”, де живуть безквартирні депутати і спікер Андрій Парубій », – розповів СБУшник.

Новини від "TopKyiv.info" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/topkyiv.