Понеділок, 29 травня

Хто в Криму чекає на Україну

Цими днями вірусним стало невеличке, восьмисекундне відео кримської блогерки, яка на набережній Ялти запитала двох підлітків, чи бояться вони українського наступу. «Ми за Україну» — відповів не зупиняючись один з підлітків. Щоправда, доволі оперативно окупанти розшукали хлопця і змусили його вибачатись перед окупантами і особисто перед старою гнидою воломиром пуйлом. Звичайно, була помилка самої блогерки, яка чомусь не заблюрила обличчя хлопця. Але тут вже важливо інше – молоді кримчани не приховують своїх поглядів. Другий важливий момент – аудиторія, на яку десять років тому спирались окупанти. А це кримські пенсіонери, які прагнули померти у росії.

Ще один цікавий момент, про який ми нещодавно писали https://topkyiv.info/news/antytila-prodayut-kvytky-na-konczert-v-yalti: український гурт «Антитіла» оголосив про продаж квитків на свій концерт на ялтинському стадіоні «Авангард». Виступ заплановано на 23 серпня 2024 року. Скажете, що то надто великий запас часу – так. Але навіть якщо звільнення Кримського півострова станеться до кінця цього року, на початку людям буде не до концертів. Тут є інший важливий посил – звільнення Криму відбудеться у прогнозованому майбутньому, тим більше, що є люди, які чекають на повернення України.

Ну і ще один тизер від Головного управління розвідки, яке у мережі розповсюдило фото українського розвідника, який у повному озброєнні виринає з-під води – можливо навпроти ялтинського пляжу, а можливо і навпроти Севастопольської бухти – це вже нехай московити думають, звідки на них чатує невідворотна загибель.

Додаємо ще одну важливу заяву, яку днями зробив міністр оборони України Олексій Рєзніков, що Україна звільнить Крим без бою. За словами міністра, у московитів просто не залишиться іншого виходу, коли ЗСУ з одного боку пройдуть Перекоп, а з іншого боку –  зруйнують кримський міст.

З ним погоджується і голова Кримсько-татарського ресурсного центру Ескандер Барієв, який в інтервю нашому виданню зазначив, «з Криму все почалось, Кримом і закінчиться». А те, що півострів у свідомості багатьох московитів є сакральним, може лише допомогти у звільненні. «Якщо буде зруйновано Кримський міст, відрізана логістика, не потрібно буде робити багато військових дій. Крим перетвориться на природній котел, вони будуть вимушені його бомбардувати з території росії. Тож після звільнення Криму почнеться руйнація як самого путіна, так і росії. Саме тому не можна залишати звільнення Криму на потім, як це пропонують деякі західні політики. Навпаки, його звільнення полегшить повернення інших українських областей», — зазначив Ескендер Барієв.  Паралельно західне видання наголошує на стратегічному значенні Криму для росії: з моменту анексії з курортної зони півострів перетворився на щось, «що нагадує російський авіаносець, прикріплений до дна України, поцяткований окопами та укріпленнями».

Однак треба розуміти, що Крим суттєво відрізняється від інших окупованих регіонів України, надто тих, що досі вдалось звільнити ЗСУ. Адже саме Крим найдовше перебуває під російською окупацією, натомість інші області були під окупацією від кількох тижнів до максимум трохи більше року. Як ми вже казали, Україну може очікувати кримська молодь, кримські татари, частина проукраїнськи налаштованих громадян. Однак далеко не всі ждуть на повернення України, а частина з них перебуває у стані розгубленості – ці люди не знають, що з ними буде після повернення України. І ця розгубленість вміло підігрується окупантами, мовляв, ви такі ж колаборанти.

Найперше йдеться про російських громадян, які переїхали на півострів після його окупації. Щодо них тут питань немає. Однак є ще невелика частина людей, що належать до змішаних сімей, тобто окупантів, які протягом 9 років встигли створити сім’ї з місцевими мешканцями. Вочевидь, що протягом найближчого часу півострів покинуть найзаможніші колаборанти, які встигли придбати нерухомість чи то, скажімо у Краснодарському краю, чи за кордоном, наприклад у Туреччині.

Складніша ситуація з колаборантами, які такої можливості не мали. І саме вони мають розуміти, що у Криму буде діяти і міжнародне право, і українські закони. І якщо ти був лікарем, який не мав дотичності до влади та політичних процесів, наприклад, не займався організацією виборчого процесу, то тобі нема чого боятись. Але якщо ти колишній СБУшник, який перейшов на бік ФСБ, то тоді має діяти закон. І це є дуже важливий момент, адже за колаборацію має бути відповідальність, інакше знецінюється значення присяги.Те саме стосується і колишніх українських військових, які у 2014 році перейшли на бік ворога. І цілком можливий такий варіант, що така особа понесе покарання, а його сім’я – зможе жити далі у Криму. Якщо, звісно, вони не зможуть разом виїхати до континентальної росії.

Зрозуміло також, що швидко зрозуміти хто був колаборантом, а хто ні – нереально. Тому, за словами Ескендера Барієва, доцільним буде на початку запровадити окреме тимчасове посвідчення особи – документ, який дозволяє мешкати на території півострова до з’ясування всіх обставин. Адже важливо у перші місяці після звільнення не допустити хаосу на півострові. Тим більше що московити перед відступом попробують максимально нашкодити – знищити лінії електропередач, «покласти» мобільний зв’язок. «Пекарні мають працювати, вода має подаватись у помешкання», — зазначив пан Ескендер. І для цього фахівців, які переїхали з континентальної України, буде недостатньо. Тим більше, що і в інших областях України будуть свої демографічні проблеми. І вже після того, як буде забезпечена робота основних підприємств, можна буде з’ясовувати, хто є їхнім власником. Те саме стосується інших сфер життя. На жаль, тут можливі і корупційні моменти. А головне – поки що незрозуміло, скільки часу триматиме цей перехідний період.

Новини від "TopKyiv.info" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/topkyiv.