Середа, 22 березня

Про трикутник Карпмана варто знати всім, хто хоче мати щасливу сім’ю

Трикутник Карпмана — це найпоширеніша модель взаємин між людьми. Вперше описав її класик трансактного аналізу Стівен Карпман в 1968 році.

Люди маніпулюють одне одним, залежать одне від одного і дуже від цього втомлюються. Щастя в таких стосунках вкрай мало. Як і сил, щоб змінити ситуацію. Але вихід з цього є.

Тутка розповість вам про трикутник Карпмана. Адже, щоб вирішити проблему, необхідно для початку її усвідомити.

Трикутник Карпмана

Трикутник Карпмана

У трикутнику можуть крутитися і двоє, і троє, і цілі групи людей. Але ролей у
ньому завжди три: жертва, контролер-диктатор, рятівник. Учасники трикутника
періодично змінюються ролями, але всі вони є маніпуляторами і добряче псують собі та близьким життя.

Жертва

Для жертви життя — це страждання. Всі до неї несправедливі, вона втомлюється і не
справляється. Їй то прикро, то страшно, то соромно. Вона заздрить та ревнує. Їй не вистачає ні сил, ні часу, ні бажання зробити щось для покращення свого життя. Вона інертна. Вона боїться життя і чекає від нього тільки поганого.

Контролер-диктатор

Він теж дивиться на життя як на ворога і джерело проблем. Він напружений,
роздратований, злий і боїться. Він не може забути минулі проблеми і постійно
пророкує нові біди в майбутньому. Він контролює і критикує ближніх, відчуває нестерпний тягар відповідальності і дуже втомлюється від цього. Його енергія на нулі.

Рятівник

Він відчуває жалість до жертви і злість до контролера. Він вважає себе на голову вищим за інших і насолоджується усвідомленням своєї місії. Але насправді нікого не рятує, тому що ніхто його про це не просив. Його потрібність — ілюзія, а мета його дій і порад — самоствердження, а не реальна допомога.

Як це працює

Контролер-диктатор не дає спокою жертві, смикає її, змушує і критикує. Жертва старається, мучиться, втомлюється і скаржиться. Рятівник втішає, радить, підставляє вуха і жилетку для сліз. Учасники періодично міняються ролями.

Така мелодрама може тривати багато років, люди можуть навіть не усвідомлювати, що
міцно застрягли в трикутнику. Вони можуть думати, що насправді їх влаштовує такий стан речей. Контролеру є на кого виливати свій негатив і є кого звинувачувати в своїх бідах, жертва отримує співчуття і позбавляється від відповідальності за своє життя, рятівник насолоджується роллю героя.

Всі вони залежать одне від одного, тому що джерело своїх проблем вони бачать в іншій людині. І нескінченно намагаються змінити людину так, щоб вона служила їх цілям.

Трикутник Карпмана

Партнери перемикаються між ролями трикутника і то контролюють, то рятують одне одного. І такі стосунки точно не про любов. Про бажання домінувати, жалість до себе, виснажливі претензії і непочуті виправдання. Але не про любов, не про підтримку, не про щастя.

Це зачіпає всіх, хто поруч

Трикутник Карпмана

Коли родина живе в трикутнику Карпмана, перемикаючись між ролями, то дитина, яка з’явиться неминуче буде затягнута в цей трикутник. Швидше за все, її будуть обмежувати в самостійності, можливості вибору, прийнятті рішення. Не навмисно, просто люди, що живуть в трикутнику, думають, що захищають таким чином свою дитину. Такі батьки часто грають на почутті боргу, сорому, провини, жалю.

Чи є вихід з трикутника?

Необхідно усвідомити, що для виконання власних бажань людині потрібна тільки вона сама. Потрібно взяти своє життя в свої руки і діяти без оглядання на когось.

Як вийти з трикутника, якщо ви жертва

 1. Перестаньте скаржитися на життя. Зовсім. Витратьте цей час на пошуки можливостей поліпшити становище речей, які вас не влаштовують.
 2. Запам’ятайте раз і назавжди: ніхто вам нічого не винен. Навіть, якщо обіцяли, якщо дуже хотіли, якщо самі пропонували. Обставини постійно змінюються, як і людські бажання. Вчора хотіли вам щось дати, сьогодні вже не хочуть. Годі чекати порятунку.
 3. Все, що ви робите це ваш вибір і ваша відповідальність. І ви можете зробити інший вибір, якщо це вас не влаштовує.
 4. Не виправдовуйтеся і не картайте себе, якщо вам здається, що ви не відповідаєте чиїмось очікуванням.

Як вийти з трикутника, якщо ви контролер

 1. Припиніть звинувачувати в своїх проблемах інших людей і обставини.
 2. Ніхто не зобов’язаний відповідати вашим уявленням про те, що правильно і неправильно. Люди різні, ситуації різні, якщо вам щось не подобається, просто не майте з цим справу.
 3. Вирішуйте розбіжності мирним шляхом, без злоби і агресії.
 4. Перестаньте самостверджуватися за рахунок тих, хто слабкіший за вас.

Як вийти з трикутника, якщо ви рятівник

 1. Якщо у вас не просять допомоги або поради, мовчіть.
 2. Перестаньте думати, що ви краще знаєте, як треба жити і що без ваших найцінніших рекомендацій світ завалиться.
 3. Не давайте необдуманих обіцянок.
 4. Годі чекати подяки і похвали. Ви ж допомагаєте, тому що хочете допомогти, а не за почесті й нагороди, вірно?
 5. Перед тим як кинутися «чинити добро», чесно запитайте себе: чи так вже необхідне і ефективне ваше втручання?
 6. Припиніть самостверджуватися за рахунок тих, хто постійно скаржиться на життя.

На що можна перетворити трикутник

Трикутник Карпмана

Якщо поставити собі за мету вибратися з трикутника і крок за кроком йти до неї, зміни не змусять себе чекати. У вас з’явиться більше часу і сил, стане легше дихати і цікавіше жити. Напруга у стосунках, швидше за все, ослабне.

 1. Жертва перетворюється на героя. Тепер замість нарікання на долю людей бореться з невдачами, але не відчуває знемогу, а азарт. Вирішуючи проблеми, вона не скаржиться всім навколо, а отримує задоволення від того, що в змозі їх вирішити.
 2. Контролер трансформується у філософа. Спостерігаючи з боку за діями героя, він більше не критикує, не хвилюється за результат. Він приймає будь-який результат. Він знає, що все в підсумку йде до кращого.
 3. Рятівник стає мотиватором. Він провокує героя на подвиги, описуючи блискучі перспективи. Він шукає можливості застосування сили героя і підштовхує того на звершення.

І це більш здорова і щаслива модель взаємин між людьми.

Ідеальна модель трикутника

Трикутник Карпмана

У цьому трикутнику щастя і енергії ще більше.

 1. Герой стає переможцем. Він здійснює подвиги не заради похвали, а заради творчого застосування енергії. Йому не потрібні лаври, він насолоджується самим процесом творчості, можливістю щось змінювати на краще в цьому світі.
 2. Філософ перетворюється в споглядальника. Він бачить такі зв’язки у світі, які недоступні іншим. Він усвідомлює нові можливості й народжує ідеї.
 3. Мотиватор трансформується в стратега. Він точно знає, як реалізувати ідеї споглядальника.

Важливо вміти адекватно оцінити ситуацію. Бачити, коли вами намагаються маніпулювати, і не скочуватися в мильну оперу виснажливих стосунків. Не грайте нав’язувані вам ролі, вмійте встати і піти, коли бачите, що справа нечиста.

Новини від "TopKyiv.info" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/topkyiv.