Неділя, 4 червня

Жодна країна світу не проводила вибори в умовах часткової окупації території – політолог

“Жодних виборів, включно з президентськими і парламентськими, в Україні під час дії воєнного стану бути не може” – про це заявив секретар РНБО Олексій Данилов, відповідаючи на пропозицію президента ПАРЄ Тіні Кокса у обов’язковому порядку провести 29 жовтня цього року парламентські вибори. “Я хочу наголосити, що в Парламентській асамблеї Ради Європи мають чітко розуміти: в нас є своя Конституція і закони нашої країни, за якими ми маємо жити. А ПАРЄ краще б займалася іншими речами, не допускала присутності в себе Російської Федерації. Ми розберемося самостійно – згідно з нашими законами та з нашою Конституцією. Коли є введення того стану, в якому ми сьогодні з вами перебуваємо, жодні вибори відбуватися не можуть. Крапка” – додав посадовець.

«Те, що посадовець ПАРЄ ставить у приклад проведення виборів у Туреччині, яка потерпіла від землетрусу, є некоректним. Адже жоден метр турецької території не перебуває під окупацією» — зазначив в інтерв’ю нашому виданню політолог Володимир Цибулько. За його словами в історії немає випадків, коли б країна, частина території якої перебуває в окупації, проводила б вибори. У Другій світовій війні вибори відбувались у США та Великобританії, однак там також не було окуповано їх території.

Володимир Цибулько зазначив, що у бюджеті на 2023 рік не передбачено кошти на проведення виборів. Крім того за рік до виборчої кампанії має початись верифікація списків виборців, однак досі цього немає.

«Нинішній виборчий кодекс дозволяє так-сяк обрати повний склад парламенту, однак тут є проблема перерозподілу кількості виборців по областях» — зазначив політолог. Справа у тому, що виборчі округи зараз «нарізано» на основі довоєнних демографічних данних. Натомість треба перерозподілити виборчі мандати, відповідно до реальної кількості виборців у конкретних областях.

А тут є кілька проблем. Найперше – як організувати голосування та участь у виборах військових та на прифронтових територіях. Проблемою є і відкріпні талони, і електронне голосування, яке зараз пропонують запровадити. Більш ніж достатньо питань щодо голосування у закордонному виборчому окрузі. Досі у нас був лише досвід голосування в приміщеннях українських дипломатичних місій. Натомість тільки у Польщі є, принаймні, 1 млн. 200 тисяч українців, які дисперсно живуть по всій країні. Це означає, що виборчі дільниці доведеться влаштовувати у кожному містечку з населенням від 30000 мешканців, а у Варшаві – близько 20 дільниць, у Берліні – принаймні 10. «Досвіду відкриття дільниць за кордоном у школах, спортзалах чи готелях, оренди таких приміщень, у нас немає» — зазначив політолог. Оренда таких приміщень створює іншу проблему – вартість виборів, адже вони мають бути максимально дешевими.

За його словами, можливим варіантом буде перенесення парламентських виборів на початок 2024 року. Однак треба враховувати, що за Конституцією не можна одночасно проводити парламентські та президентські вибори.

Новини від "TopKyiv.info" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/topkyiv.