Четвер, 7 грудня

“Згадую свої теплиці в Олешках: нашого життя там більше нема”. Пів року тому Росія підірвала Каховську ГЕС

Минуло пів року з часу підриву окупантами Каховської ГЕС. Знищення греблі зруйнувало не лише укріплення Дніпра, дивовижну природу Херсонщини, а й сотні людських доль і забрала десятки життів. Точна кількість жертв – невідома. За деякими даними, цифра загиблих коливається від 100 до 600 осіб. Постраждало щонайменше 17 тисяч людей, біженцями стали 12 тисяч  херсонців.

Хтось втратив житло, тварин, а комусь велика вода забрала найдорожче – рідних. Масштаби катастрофи ще належить оцінити екологам та історикам, але вже зрозуміло: підрив Каховської ГЕС – частина плану із вилюднення української землі. Якщо на правому березі Херсонщини вдалося провести евакуацію та врятувати людей, навіть, під російськими обстрілами, то на Лівому – люди просто потонули у своїх будинках.  Окупанти не лише не попередили людей про повінь, а й заборонили провести евакуацію та викрали у людей човни.

Найгірша ситуація була в окупованих Олешках. Місто прилягало до Каховської греблі, і тони води за лічені години залили людські хати та вулиці.

Тетяна – з окупованих Олешок, але вже тривалий час живе в Польщі, у Кракові. Жінка залишила Олешки у перші дні війни, але інформацію з рідного містечка отримувала постійно від сусідів та родини.

“Люди знали, що буде повінь, бо у кожного є вайбер і доступ до правдивої інформації мешканці мали навіть в окупації. Знали, що дамбу підірвали і чекали, що вода прийде в Олешки ближче до обіду. Люди були приготовані. Проте, вода не підступала аж до вечора, і мешканці просто розійшлися по домах та пішли спати. Вода почала прибувати глибоко в ночі, коли люди спали. І за лічені хвилини тони води залили вулиці та будинки. Потонули старенькі та інваліди. Вони не встигли навіть усвідомити, що відбувається…”    

Ольга, мешканка Олешок пережила окупацію у рідному селі, а потім жінці дивом вдалося втекти та вивезти дітей. Це врятувало її і від голодної смерті і від майбутнього потопу. В Олешках під час повені Ольга втратила своїх знайомих.. Люди, які пережили жах окупації так і не побачили українського прапора в Олешках. 

Почну з того, що в окупації страшно, дуже страшно.. Тобі страшно сказати щось “проти”, ти свою думку тримаєш при собі, бо довкола дуже багато зрадників. У нас були обшуки в домі, і коли до тебе приходять  десять здоровенних чоловік зі зброєю, –  ти готовий на все, аби не рухали дітей. Я проживала в Олешках одна з двома дітьми, і в мене був найбільший страх, що вони щось зроблять з моїми дівчатками, чи на їхніх очах  – зі мною. Було дуже важко з продуктами харчування, роботи не було,  і ми декілька місяців жили в проголодь.

Коли вже почалися масові обстріли, я вирішила, що потрібно виїжджати через Запоріжжя. 14 грудня ми поїхали з перевізником до Василівки, простояли добу, і КПП закрили повністю. Ми знову повернулися додому.  У нас залишився тільки один шлях втечі через Крим – Росію  – Білорусь.  Довго не могла на таку дорогу зважитись, але життя дітей і відповідальність за них дала сили.

І ми вирушили: мені допомогла знайома з Криму.  Ми в неї прожили майже два тижні доки не знайшли перевірених перевізників. Вона мені позичила 800$, тому що одне місце в автобусі коштувало 450 $.  Допомогли мені потім і в Воронежі… Люди з церкви прихистили на ніч, щоб ми перепочили. На так званому кордоні Росія – Білорусь проблем майже не було:  я боялась через те, що мої брати захищають Україну то можуть нас затримати. 
 
На кордоні Білорусь-Україна КГБ нас взяла в обертаси по серйозному: допитували дітей, мене, нас довго тримали. Так як ми їхали 5 діб: я дуже була змучена, а що говорити про дітей 4 та 8 років. І той шлях, що залишався, а то майже три кілометри, потрібно було пройти пішки, бо був тільки піший перехід. Я одну валізу зі своїми речами там на кордоні і кинула, бо не було сил тянути. Ну, коли вже побачили наш прапор, –  то вже співали в усе горло” Ой у лузі”… Наші хлопці нас зустріли, допомогли дійти, і так ми приїхали в Волинську область.
 
Я всю окупацію практично просиділа в Олешках. Часто не було зв’язку, люди сиділи без світла.
Зараз там моя подруга. Вона під час повені виїхала до сусіднього села. Евакуації не було ніякої, попередження не було жодного. Там мешканців багато потонуло…
Моя знайома з Севастополя  сама людей вивозила до Генічеська, і люди самі, як могли, виїжджали. Але знаю точно, що багато людей потонуло. Сім’я загинула: три дитини разом з батьками – то мої знайомі були.. 
Згадую Олешки: свій дім, сад, теплиці над якими так трудилася. Не знаю, що з того вціліло після повені.  Мабуть нічого. Нашого життя там більше нема…
 
Новини від "TopKyiv.info" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/topkyiv.