п`ятниця, 1 грудня

Як покарати чоловіків-втікачів після війни – адвокат

Чоловіків, які незаконно виїхали з України після 24 лютого 2022 року чекає покарання – про це заявив міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко в інтервʼю . “По закінченню війни держава зробить все для того, щоб кожному громадянину нагадати, що він робив під час війни. Маю на увазі тих, хто нелегально перейшов кордон. Я думаю, це буде закон, спільна ініціатива Кабінету міністрів і депутатів Верховної Ради”.

Заява міністра спричинила гостру полеміку у соціальних мережах, адже це одна з суттєвих соціальних проблем, яка нас чекає після війни.

«Закон не може мати зворотньої сили, це пряма вимога Конституції. Водночас незаконний перетин кордону не є кримінальним злочином» — заявив у інтервʼю адвокат Олег Мицик. Але притягнути таких осіб до кримінальної можливо за інші злочини, які сприяли незаконному перетину кордону. Наприклад, за підробку та використання посвідчення інваліда.  Тут відповідальність до 5 років – зазначив Олег Мицик розповів, що люди, які хочуть незаконно виїхати за кордон, використовують різні можливості, зазвичай, несумісні із законом. Це і підробні документи з центрів комплектування, і запрошення на навчання липових закордонних внз, і раптова поява великої кількості багатодітних татусів. Тож тут є широке поле для діяльності Ігоря Клименка, навіть без окремого закону.

Однак після війни Україна зіткнеться з величезними демографічними проблемами. З іншого боку ставлення суспільства до людей, які у критичний момент покинули свою країну, буде негативним. І тут треба вибирати. «Такий закон повинен бути, однак його дія має починатись з моменту його ухвалення» — зазначив адвокат.

А от щодо тих, хто вже перетнув кордон, то тут доведеться робити амністію. «Не може бути невизначеності у цьому питанні. Якщо вони будуть знати, що їх чекаю вʼязниця, то точно не повернуться в Україну».

І тут ми знову повертаємось до питання справедливості. «Добре, якщо вони цей час працювали на польському підприємстві. А якщо вони просто пересиджували у Монако?» — зазначив Олег Мицик в інтервʼю. Парадокс у тому, що після повернення такі люди спробують ще й «качати свої права». Правовий вихід із цієї ситуації є: проведення квазілюстрації. Тобто процесу, дещо схожого на люстраційний. Після повернення вони не матимуть права претендувати на посади в державних органах, балотуватись у депутати будь-яких рівнів, входити у наглядові ради.  

Новини від "TopKyiv.info" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/topkyiv.