п`ятниця, 24 березня

Вручення Шевченківських премій за 2023 рік відклали на 22 травня

9 березня, у день народження Тараса Шевченка, не відбулось традиційне вручення національної премії його імені, натомість голова Шевченківського комітету Юрій Макаров подав у відставку. Перед своєю відставкою Юрій Макаров повідомив у Фейсбуці, що цього року церемонія вручення відбудеться 22 травня, у день перепоховання Кобзаря. Таке рішення було ухвалено після зустрічі Президента України Володимира Зеленського із діячами культури. У своєму ФБ Юрій Макаров це пояснив так:
“Головна премія країни не повною мірою виконує своє основне призначення: фіксувати тенденції розвитку національної культури, служити орієнтиром мистецькій спільноті щодо актуальних напрямків креативного пошуку.
Тим часом упродовж минулого року на хвилі солідарності та ентузіазму цілого суспільство було створено величезну кількість творів (публікацій, фільмів, вистав, виставок, концертних програм та інших мистецьких акцій), які залишилися поза фокусом нагороди.” Також Юрій Макаров повідомив, що на час війни вони вирішили додати номінацію “За внесок у перемогу”.

9 березня не було названо і лауреатів. Лише пізно увечері Шевченківський комітет привідкрив завісу таємничості, оприлюднивши їх імена. Отже, лауреатами Шевченківської премії за 2023 рік стали: Катерина Калитко, поетеса – за книгу поезій “Орден мовчальниць”; Тарас Компаніченко, Максим Бережнюк, Северин Данилейко, Ярослав Крисько, Сергій Охрімчук, виконавці гурту “Хорея Козацька” – за аудіоальбом “Пісні Української революції”; Михайло Назаренко, літературознавець – за книгу “Крім “Кобзаря”. Антологія української літератури. 1792-1883″ у двох частинах; Віталій Портников, журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода і Крим.Реалії – за публіцистичні статті та виступи останніх років; Ірина Цілик, режисерка – за документальний фільм “Земля блакитна, ніби апельсин”. У двох номінаціях – Театральне мистецтво та Візуальні мистецтва – переможців не оголосили.
Однак на цьому скандали із цьогорічною Шевченківською премією не завершились. 12 березня увечері Юрій Макаров у своєму ФБ оголосив про свою відставку з посади голови Шевченківського комітету. “На жаль, бажання віддати шану тим митцям, які піднімають українську культуру на принципово новий рівень, залучають до неї наших героїчних вояків і мешканців звільнених територій, просувають країну в світі, наштовхнулося на агресивне нерозуміння. Чимало шанованих представників мистецької спільноти й небайдужих громадян сприйняли цей крок як політичну спекуляцію, намагання влади призначити «своїх» висуванців або применшити вагу вже визначених лавреатів. Мої спроби пояснити своє бачення, відкоментувати реальний хід подій ба навіть виправдовуватися, чого я страшенно не люблю, не було почуто. Активна частина суспільства переконана, що я виконую чиєсь замовлення, «відпрацьовую», «прогинаюся» і т. ін.”, — зазначив Юрій Макаров у своєму пості.
Вперше вручення Шевченківських премій відбулось 9 березня 1962 року, її першими лауреатами стали Павло Тичина, Олесь Гончар та Платон Майборода. Відтоді Шевченівські премії кожного року вручались саме 9 березня. Цього року вперше в історії було відкладено церемонію вручення нагород лауреатів Національної премії імені Тараса Шевченка.

Новини від "TopKyiv.info" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/topkyiv.