п`ятниця, 24 березня

Яка каша заварюється у Грузії? Погляд експерта

Ситуація, яка почала зараз розгоратись у Грузії, поки що лише частково нагадує Український Майдан. Як події розвиватимуться далі, зараз надто складно оцінювати. Про це в інтерв’ю “Каналу свіжої історії” заявив політолог Володимир Цибулько. 

Зокрема в Україні був Майдан, який контролювався партіями, та була вулиця Грушевського, яка була народною стихією. Натомість у Тбілісі принаймні перший день протестів нагадував події на Грушевського, оскільки там немає чітких лідерів, але є багато емоцій. Водночас поліція на момент запису інтерв’ю (близько 15 години) заарештувала 66 людей, які їй здавались лідерами. За словами Володимира Цибулька, сюжет закручений набагато хитріше, ніж це видається на перший погляд. До того ж у грузинів є своя пам’ять про революцію троянд і у них є своя культура вуличного протесту.

Ну а каталізатором подій став злизаний один в один з російського законопроект про іноагентів. Але разом з тим грузинська влада зараз має можливість зараз все це легко відіграти назад. Зокрема президентка Грузії Саломе Зурабішвілі, яка зараз перебуває з візитом у США, заявила, що накладе вето на цей закон. Окрім того, правляча партія Грузинська мрія заявила, що відправить цей законопроект у Венеційську комісію. Тобто у них є ще кілька розвилок, які вони ще не пройшли, зазначив Володимир Цибулько.

Крім того тут важливий фон самої події, а це, зокрема, важкий стан колишнього президента Грузії Михайла Сааакашвілі, якого зараз доводять до каліцтва, фактично тим самим влада підштовхує мітингувальників силою звільнити його із в’язниці. В Україні, за словами Цибулька, була дещо подібна ситуація, адже на той момент в ув’язненні перебувала Юлія Тимошенко. Та й за своїм стилем партія Грузинська мрія помітно нагадує Партію Регіонів, зібравши під своє крило всіх найбільших грошових мішків країни. Також Володимир Цибулько відзначив не зовсім впевнені дії опозиційного Єдиного національного руху, який втім закликав грузинів знову зібратись на проспекті Руставелі і стояти там до перемоги. Однак прни цьому опозиціонери не зовсім впевнені, що цей маховик вдасться запустити.

Також потужною силою протестів може стати молодь, яка є проєвропейськи налаштована. Крім того, майже 7000 грузин так чи інакше зараз воюють в Україні. “Всі вони заведені на Європу”, зазначив політолог. На його думку протести суттєво змінять і суспільний фон у цій кавказькій країні, який чимало зіпсувало 300000 втікачів із росії, які осіли у цій країні. 

 

Новини від "TopKyiv.info" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/topkyiv.