Середа, 22 березня

В Україну повернулись перші лелеки

В Україну вже повернулись перші лелеки, однак говорити про масове повернення птахів поки рано — повідомив кореспондентові topkyiv.info голова Західноукраїнського орнітологічного товариства Андрій Бокотей. При цьому він зазначив, що попри усталений стереотип, що бузьки прилітають до нас 19 березня, така поведінка птахів не є аномальною: “Птахи долають до 10000 км., і все залежить від умов, які є в дорозі. Наприклад, вони можуть перечікувати сильний зустрічний вітер у безпечному місці. Вочевидь цього року умови у дорозі були сприятливими, тому перші птахи повернулись швидко” — зазначив орнітолог.
Щодо того, чи вплинула війна на чисельність білих лелек, то поки на це питання відповісти складно, оскільки науковці не мають інформації з окупованих та прифронтових теротиторій. Однак основне — шляхи міграції білого лелеки майже не пролягають через зону бойових дій. Андрій Бокотей зауважив, що ареалом поширення білого лелеки є практично вся Україна, окрім Криму. Єдине, що у східних областях їх традиційно живе небагато, а у Криму гніздується кілька пар, причому у найпівнічнішій частині півострова. “Ми очікуємо інформацію від ДТЕКу, оскільки ця компанія бере участь у програмі створення безпечних лелечих гнізд” — пояснив Андрій Бокотей. При цьому для лелек притаманна така риса, як філопатрія — вони завжди повертаються у своє гніздо, при тому, що один птах може жити до 10 років.
Але якщо популяції білого лелеки нічого не загрожує, то у скрутній ситуації через бойові дії, опинився червонокнижний чорний лелека. За словами Андрія Бокотей минулого року 20% пар цих птахів, які мешкають у Київській, Чернігівській та Сумській областях так і не змогли приступити до гніздування. Справа у тому, що це дуже обережний птах, а якраз у квітні, коли відбувається гніздування цих птахів, на півночі України був розпал бойових дій. За словами науковця, такий показник є критичним для популяції, адже всього в Україні є близько 500 пар чорних лелек.
Перших лелек, які повернулись в Україну зафільмував Іван Голяк на Тернопільщині. https://www.youtube.com/shorts/S_XkOIAjJmE

Новини від "TopKyiv.info" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/topkyiv.