Середа, 31 травня

“Вагнерівці” розповіли про свої злочини в Україні: розслідування

Зізнання російських вбивць опублікував правозахисний проєкт Gulagu.net. 

Згідно із зізнаннями, Азамат Ударов відбував покарання у виправній колонії в Нижньому Тагілі. Його помилували відповідно до указу президента Росії Володимира Путіна 23 серпня 2022 року. Іншого вагнерівця Олексія Савичева теж помилували 2 вересня. 

За даними проєкту Gulagu.net, обидва “вагнерівці” перебувають зараз в РФ і по відеозв’язку дали свідчення добровільно.

Відтак, колишній засуджений Олексій Савичев, що відсидів 30 років за ґратами, отримав у “Вагнері” посаду командира розвідувальної групи.

Він заявив, що йому відомо про вбивство щонайменше 70 “вагнерівців”, які  не вгодили керівництву. Наприклад, одного розстріляли через те, що він затримав 5 “кадирівців”.

Савичев також розповів про злочини, які найманці вчиняли щодо мирного населення на Донеччині і Луганщині. Наприклад, наприкінці січня поточного року він виконав наказ свого командира з позивним “Гільгамеш” знищити кілька десятків полонених і “зрадників” серед бійців ЧВК в Бахмуті.

За його словами, тіла приблизно 60 чоловіків скинули у велику траншею. Серед них були ще живі люди. Савичев та інші найманці, за зізнанням чоловіка, скинули у траншею 30 гранат.

“Мені був наказ прийти, підірвати і спалити. Я не дивився, скільки чоловіків там ще дихали, скільки там було живих”, – заявив чоловік на відео.

На початку лютого підрозділ Савичева, за його ж словами на відео, вчинив вбивство українських підлітків, які опинились на окупованій території біля Бахмуту. Він визнав, що вони не мали зброї і не воювали.

“Був наказ всіх, кому від 15 і старше, відразу розстрілювати. Просто і без слів”.

За його словами, вбили приблизно 20-25 українців, серед яких – щонайменше 10 підлітків 15-17 років.

“Вагнерівець” пояснив, що розстріляли українців через їхні татуювання, які виявили на тілах.

Він також додав, що часто отримував накази “зачистити будинок”, що значило знищити всіх, включно з цивільними, які перебували в певному будинку.

“Вагнерівець” наполягає, що виконував такі накази через страх, що його самого вб’ють, якщо він ослухається.

“Нам дали команду зачистити і знищити всіх”, – розповідає Gulagu.net інший командир “вагнерівського” підрозділу Азамат Улдаров про дії ПВК в Соледарі і Бахмуті на початку цього року.

Азамат Улдаров зізнався у вбивстві дитини

Він каже, що накази “вбити всіх” давав власник ПВК Євгеній Пригожин. Вбивали дітей, жінок і пенсіонерів. Зокрема, Улдаров розповів, як власноруч застрілив маленьку дитину.

“Вона верещить, бо вона маленька дитина, їй 5-6 років. А я вистрелив контрольний (в неї), бо була команда на зачистку, на знищення всіх, хто стояв в нас на шляху”, – сказав “вагнерівець”.

Він також говорить, що був свідком вбивства кувалдою майже 20 полонених. Серед них були українці і росіяни, які завинили перед керівництвом “Вагнера”.

Улдаров каже, що більшість українських військових, які потрапляли в полон до “Вагнера”, вбивали. Зі 100 залишали трьох максимум, каже він.

“Ми їх ліквідовували. Ми не вимагали пояснень, бо ми ніхто. Нам давали команду і ми їх знищували. Бо ми путінська команда”, – заявив “вагнерівець.

Представники ПВК впевнені, що злочини “вагнерівців” не будуть розслідувати в РФ, бо ті виконують накази Володимира Путіна.

На інтерв’ю екскомандирів “Вагнера” відреагував власник ПВК Євгеній Пригожин. Пресслужба росіянина поширила його коментар, де він каже, що не бачив відео з Савичевим і Улдаровим повністю, але запевняє, що “Вагнер” не розстрілював дітей.

“Щодо розстрілів дітей – звичайно ж ніхто ніколи не розстрілює ні мирних мешканців, ні дітей, це нікому абсолютно не потрібне”.

Пригожин також запевняє, що ці зізнання “вагнерівців” не зруйнують його кар’єру.

“У мене кар’єри немає, тож її знищити неможливо”.

У командуванні Збройних сил України заявили, що цілком вірогідно бійці ПВК “Вагнера” дійсно вчиняли ті злочини, про які заявили Улдаров і Савичев.

“Ми почули інформацію про можливі вбивства мирних мешканців, підлітків та зовсім малих дітей у лютому-березні 2023 року в Соледарі та Бахмуті. Це цілком можливо з огляду на соціальний зріз особового складу, яку задіювала в операціях терористична організація “Вагнер”, – заявив ВВС Україна речник Східного оперативного командування ЗСУ Сергій Череватий.

Він наголосив, що “вагнерівці” – це злочинці, більшість з яких “сиділи” за важкі злочини.

“Культ насильства там пропагували і щодо своїх ворогів, і щодо своїх бійців за найменші проступки. Відбувалося розлюднення ворога, накачування і приниження українців як людей. Ми бачили кривавий слід кадрової російської армії в Бучі, а що чекати від організації, яка складається тільки зі злочинців”.

Правоохоронні органи України, за словами Череватого, цю інформацію вже систематизують, і це буде черговим свідченнями злочинів росіян у тому числі для міжнародних судів.

Він також пояснив, чим могла бути спричинена така жорстокість росіян саме під час боїв за Бахмут.

“Якраз у лютому-березні вони зазнавали неймовірних втрат, це додавало їм великої люті. У них не виходило досягти навіть середніх задач, як от взяти Бахмут. Виходило брати невеликі населені пункти, максимум Соледар. Тому свою лють вони спрямовували на полонених та мирних мешканцях”.

Очільник офісу президента України Андрій Єрмак заявив, що РФ мають покарати за ці злочини.

“Одного зізнання мало. Має бути покарання. Жорстке та справедливе. І воно обов‘язково буде. Ми дізнаємося всі факти злочинів і знайдемо кожного, хто вчиняв їх”.

Новини від "TopKyiv.info" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/topkyiv.