Субота, 3 червня

Сьогодні в Україні відзначають річницю деокупації Бучі (оновлено)

Рік тому сили оборони України звільнили від російських окупантів місто Бучу і Бучанський район на Київщині. 

Буча пробула в окупації 33 дні — з 27 лютого по 31 березня 2022 р. За цей час росіяни убили 1400 мешканців, в тому числі 37 дітей. По собі рашисти залишили братські могили, в яких було знайдено 175 людей, та камери тортур. Загалом чужинці скоїли на цій території 9 тисяч воєнних злочинів. 

Як повідомив генпрокурор Андрій Костін, задля розслідування злочинів росіян було проведено 28 000 слідчих дій, в тому числі 11 500 допитів постраждалих і свідків, 9 000 оглядів, 7 400 судово-медичних, криміналістичних, молекулярно-генетичних, будівельно-технічних експертиз.

“За цей рік органи прокуратури повідомили про підозру майже сотні військових рф. До суду скеровано обвинувальні акти стосовно 35. Серед них — генерал-полковник, командувач Центрального військового округу рф, який безпосередньо керував окупацією Сумської, Чернігівської та Київської областей. До 12 років позбавлення волі засуджено двох військовослужбовців рф за незаконне позбавлення волі цивільних і мародерство”, — розповів Костін.

“Ніколи не пробачимо. Покараємо всіх винних”, — заявив Президент України Володимир Зеленський.

Прем’єр-міністри одразу трьох країн — Словаччини, Словенії та Хорватії — прибули у п’ятницю в Україну, щоб взяти участь у саміті з нагоди звільнення Бучі.

З прем’єром Хорватії Андреєм Пленковичем уже зустрівся прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. 

Андрей Пленкович і Денис Шмигаль

Андрей Пленкович і Денис Шмигаль

Шмигаль подякував Хорватії за вагому військову допомогу та готовність передати Україні вертольоти Мі-8.

«Хорватія — держава, яка попри складний шлях повоєнного відновлення, успішно повноцінно інтегрувалася до ЄС. Для нас є надзвичайно цінним досвід у євроінтеграції, повоєнному відновленні, ветеранській політиці, розмінуванні. І Хорватія готова надати підтримку в цих сферах. Зокрема, на рівні Єврокомісії готує ініціативи щодо допомоги Україні в гуманітарному розмінуванні», — сказав він.

Прем’єр Словенії Роберт Голоб підписав зі Шмигалем спільну заяву, в якій вони засудили російський терор проти цивільного населення й інфраструктури, підкресливши необхідність негайного й повного виведення всіх російських військ з території України в межах міжнародно визнаних кордонів.

Словенія устами свого високого представника висловила підтримку вступу України в ЄС і НАТО, готова допомагати нам з подальшою інтеграцією, зміцненням обороноздатності, а також взяти участь у відновленні нашої держави.

«Своїм приїздом сьогодні до міста Києва ви, як і рівно рік тому, демонструєте світові солідарність з Україною, рішучість у відстоюванні справедливості і демократичних цінностей, за які Європа боролась, бореться і незмінно підтримує Україну в цій боротьбі», — сказав Денис Шмигаль під час зустрічі зі своїм словацьким колегою Едуардом Геґером.

Пізніше Володимир Зеленський разом з уже згаданими вище лідерами держав, а також президентом Молдови Маєю Санду, взяли участь у пам’ятних заходах з нагоди річниці деокупації Бучі. Детальніше про це читайте в нашому матеріалі.

Мая Санду закликала покарати росіян за те лихо, яке вони наробили. «Демократичні держави повинні працювати разом, щоб було проведено розслідування щодо тих, хто вчинив ці жорстокі дії, і щоб вони були покарані. Злочини повинні мати наслідки. Злочини проти людства повинні мати важкі наслідки. Ми повинні зробити це заради тих, хто загинув, хто став тимчасово переміщеною особою», — сказала вона. При цьому президентка Молдови висловила захоплення українськими військовими, які відбили російську навалу.

Увечері в Києві розпочався «Бучанський саміт» (Bucha Summit). У ньому, за словами президента Володимира Зеленського, взяли участь близько 50 країн. Частина лідерів держав фізично присутні на ньому, а частина приєднаються до нього онлайн.

Бучанський саміт

Бучанський саміт

Зеленський у своєму виступі сказав, що Буча в майбутньому могла б стати одним із майданчиків, де відбувався б трибунал «проти агресії Російської Федерації, проти того всього горя, яке ці люди — президент Путін, його коло і всі ці страшенні терористи — принесли на нашу землю».

Він наголосив на трьох елементах, з яких має складатись повноцінна відповідальність Росії за скоєне:

  1. Національне правосуддя України, яке забезпечить відповідальність основної маси російських вбивць і терористів
  2. Міжнародний кримінальний суд (МКС), який здатний притягнути до відповідальності російських воєнних злочинців різного рівня в рамках своєї юрисдикції
  3. Спецтрибунал щодо злочину агресії Росії проти України, який притягне до відповідальності винних у первинному злочині, у злочині агресії, який уможливив всі інші злочини неспровокованої війни Росії проти України.

Глава держави привітав видання МКС ордеру на арешт Володимира Путіна і сказав, що Україна очікує, що суд видасть нові ордери на арешт російських політичних і військових діячів.

Президент Польщі Анджей Дуда, у свою чергу, сказав, що те, що відбулося в Бучі, показало справжню природу «русского міра». «Русскій мір» — це ще одна з масок смерті», — сказав він. Відтак польський лідер провів паралель між росіянами і нацистами, яких було засуджено за злочини під час Другої світової війни у Нюрнберзі. Дуда висловив впевненість, що Путін та інші російські високопосадовці ще побачать новий Нюрнберг.

На необхідності притягнути винних за воєнні злочини Росії в Україні наголосив і федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц. «Ще довго люди говоритимуть «Буча» і думатимуть про злочинну війну з боку Російської Федерації проти вашої країни. Серед різних жахів путінської Росії, завданих Україні, стоїть окремо саме Буча. Буча дала знати всьому світу, про що йдеться у цій війні», — сказав він. За його словами, на прикладі Бучі цивілізований світ зрозумів, що чекає Україну, якщо у цій війні переможе Росія. «Але Росія не переможе, тому що ми об’єднані», — впевнений Шольц.

Оновлюється…

 

 

Новини від "TopKyiv.info" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/topkyiv.