Покрова Пресвятої Богородиці 2018 – традиції, прикмети, обряди на заміжжя

730

У неділю, 14 жовтня, церква східного обряду святкуватиме християнське і народне свято – Покрову Пресвятої Богородиці.  З 2014 року указом Президента України на свято Покрови призначено День захисника України.  

За переказами вірян, цього дня військо взяло в облогу центр православ’я – Константинополь, намагаючись захопити місто. Мешканці столиці Візантії звернулися з молитвою та проханням про порятунок до Богородиці. І вона, за оповіданнями, з’явилася перед людьми та вкрила їх своєю покровою (омофором). Після цього вороги вже не могли побачити цих людей.

Народні традиції  

Православні християни в свято Покрови моляться перед образом Богородиці, просять милості, здоров’я та допомоги, вірячи, що протягом року Богородиця оберігатиме їх, накривши своїм покровом.

Прикмети свята

З давніх часів в народі збереглося багато прикмет на Покрову. Зокрема, якщо господиня напече багато млинців, то в зимову холоднечу в будинку буде тепло. Незаміжні дівчата вважали, що якщо на Покров добре повеселитися, то можна знайти хорошого нареченого. З цією прикметою пов’язана і традиція звертатися до Богородиці у святковий день з благаннями про заміжжя.

Зима буде ранньою і холодною, якщо на Покрову відлітають журавлі.  

Яка Покрова – такі  і зима.

Звідки на Покрову вітер дме, з того боку і чекай на перші морози.

Покровський обряд на заміжжя

Аби швидше вийти заміж, дівчата виконували такий обряд: наливали воду в келих або стакан і читали над ним весільну змову. «Благослови мене Боже на вінчальний вінець. Нехай прийде моєму дівоцтву кінець. Не потрібні мені більше дівочі коси, Нехай незаміжні дівчата їх носять, а прошу натомість я бабину хустку та золотий вінчальний перстень. Благослови мене, Бог, на святий Покров. Амінь».

Після прочитання заговореною водою треба вмитися і, якщо є сорочка чоловіка, якого дівчина кохає, треба нею витертися.