Неділя, 5 лютого

На українців чекають нові тарифи на електроенергію: цінники розійдуться в різні боки

Українцям приготували нові тарифи на електроенергію. Замість єдиної ціни введуть три різні цінники. В підсумку частина сімей буде платити за струм менше, інші ж змушені будуть переплачувати.

Про те, як і чому переглянуть вартість комунальних послуг, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Як Кабмін хоче переглянути тарифи?

Кабінет міністрів готує чергову редакцію постанови, що змінить тарифи на електроенергію. Міненерго вже розрахувало нові ціни, а потім під впливом з Офісу президента рішення своє переглянуло. Згідно зі старими правилами на перші 100 кВт*год тариф повинні були зберегти на чинному рівні, а потім ввести ще три різних цінники, кожен з яких вищий від попереднього і залежить від обсягів споживання.

Володимир Зеленський в одному зі своїх останніх інтерв’ю заявив, що і чинна ціна в 1,68 грн за кВт*год для багатьох українців непосильна. Разом із тим, уряд укотре продовжив старі ціни на місяць – до 1 вересня – і почав підготовку нового варіанта. Його також доведеться узгодити з ОП. Отже, цього разу:

  • вартість перших 100 кВт*год електроенергії хочуть знизити з 1,68 до 1,2 грн за кожну кВт*год;

  • наступний тариф – при споживанні від 100 до 500 кВт*год (раніше планували до 300 кВт*год) – може становити 2,4 грн;

  • при споживанні від 500 кВт*год – 3,4 грн за кожну кВт*год.

Можливо, що другий тариф (від 100 до 500 кВт*год) залишать на рівні 1,68 грн. У всякому разі, таку ідею обговорюють в уряді, розповів OBOZREVATEL глава Департаменту житлово-комунальної інфраструктури Громадської ради при КМДА Олег Попенко.

Співрозмовники в Кабінеті міністрів же говорять, що остаточного варіанта немає. “Завдання – поліпшити ситуацію на ринку електроенергії, наблизити ціну до економічно обґрунтованої, але так, щоб якомога менше українців на собі це відчули. Взагалі вже було рішення підняти ціни для всіх, хто більше ніж 100 кВт*год витрачає, але потім це політичне рішення змінилося”, – розповідає співрозмовник в уряді.

“Взагалі вже було рішення підняти ціни для всіх, хто більше за 100 кВт*год витрачає, але потім це політичне рішення змінилося”, – розповідає співрозмовник.

Зазначимо, в Україні близько 40% споживачів (це передусім пенсіонери) витрачають до 100 кВт*год. Вони в будь-якому випадку нововведення на собі не відчують. А ось сім’ї з дітьми, ті, хто використовує електроенергію для приготування їжі, підігріву води і т.д., будуть змушені переплачувати.

Але і тут є варіант. Якщо не стануть змінювати тариф до 300 кВт*год електроенергії, тільки 20% українців відчують на собі перегляд цін.

Як можуть змінитися витрати на комуналку?

Для прикладу розрахуємо, скільки платить за електроенергію сім’я, яка витрачає 520 кВт*год електроенергії на місяць. За чинними цінами струм обходиться їм у 873,6 грн.

Згідно з першим варіантом (і тарифом до 300 кВт*год на місяць у розмірі 2,4 грн):

  • 120 грн за перші 100 кВт*год + 960 грн за наступні 400 кВт*год + 68 грн за останні 20 кВт*год.

Тобто в сумі замість 873,6 грн доведеться віддати +1148 грн на місяць. Цей варіант із двох представлених найбільш жорсткий. Другий варіант передбачає:

  • 120 грн за перші 100 кВт*год + 672 грн за наступні 400 кВт*год + 68 грн за останні 20 кВт*год.

У такому випадку загальні витрати на електроенергію можуть скоротитися до 860 грн. Це уряд і турбує: в ситуації, коли на ринку електроенергії накопичуються борги, економічно обґрунтована вартість струму зростає, знижувати ціни не можна.

“Збитки держпідприємств і всіх інших потрібно якось покривати. Підвищення тарифів для деяких категорій громадян їх не покриють. Ніколи підвищення тарифів не вирішувало питання кризи”, – каже Попенко.

За словами експерта, зараз обговорюється можливість компенсацій ринку, зокрема, через встановлення додаткових платежів для операторів систем розподілу електричної енергії (обленерго). Варіант відповідного законопроєкту вже розглядають у Кабміні.

Зараз витрати на транспортування вже згенерованої електроенергії становлять близько 1,6 грн за кВт*год. За таких умов уже незабаром дешевше буде зупинити генерацію струму, а не продавати його з величезними збитками.

Новини від "TopKyiv.info" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/topkyiv.