Коли Медовий, Яблучний та Горіховий Спас в Україні: дата свят 2018

555

У серпні 2018 в Україні відзначають три великі релігійні свята: Медовий, Яблучний і Горіховий Спас. Дата кожного Спаса – незмінна в календарі, але щоб не заплутатися, якого числа треба готувати кошик, розповідаємо все по порядку.

Свято Спаса має особливе значення для нас, адже воно передає не тільки християнські традиції, а й старовинні українські обряди. Здавна в Україні гучно відзначали ці дні, тож бережімо ці звичаї й ми!

Медовий Спас – 14 серпня

Медовий Спас відзначають 14 серпня
Медовий Спас відзначають 14 серпня

Саме 14 серпня українці відзначають велике церковне свято – Медовий Спас, Маковія або ж Маковий спас. У 2018 році дата свята припадає на вівторок, і з нього стартує двотижневий Успенський піст.

Відзначається, що назва свята пішла від того, що у цей період збирають мед з вуликів. Навіть у церкві з цього дня дозволяють їсти мед, а також готувати різноманітні смаколики з медом та маком, приміром, млинці, пироги, пряники та інше.

Також на Маковія люди святять у церкві мед та букети з квіток – чорнобривців, жоржин, барвінку, гвоздик, а також літніх трав. Обов’язковими у них є й стиглі голівки маку.

Яблучний Спас – 19

На Яблучний Спас, 19 серпня, святять фрукти та букети квітів
На Яблучний Спас, 19 серпня, святять фрукти та букети квітів

Коли святкують Спала 2018 в Україні? 19 серпня українці відзначають Яблучного Спаса або ж Преображення Господнє. У 2018 році воно припадає на неділю і все святкування триває 9 днів.

За давнім церковними традиціями, груші, мед, яблука, а також букети з колосся і пшениці відносять святити. Відзначається, що у Преображення благословляють плоди, бо в Єрусалимі у цей час саме дозріває виноград, який там і освячують.

Що ж до народних прикмет, то з Яблучного свята вже починається осінь. Відтак, ночі після цього дня стають холоднішими, а в деяких областях навіть стартують заморозки.

Горіховий Спас – 29 серпня

На Горіховий Спас, 29 серпня, вже починається осінь
На Горіховий Спас, 29 серпня, вже починається осінь

Якого числа останній Спас за рік? 29 серпня відзначається третій Спас, він же Горіховий Спас, який у 2018 році припадає на середу. Також у народі це свято називають ще й Хлібним та Полотняним. У цей час вже завершувались жнива, тому починали пекти хліб та пироги зі свіжого борошна, а також вже достигали лісові горіхи. Колись збором горіхів займались спершу найстарші жінки: вони йшли першими і показували, скільки потрібно принести горіхів наступним збирачам. А сам процес міг тривати кілька днів.

Також у цей день освячують воду, а якщо вона взята з підземних джерел, то вважається цілющою. Варто відзначити, що Горіховий Спас є останньою точкою відліку до осені, адже чимало перелітних птахів вже починали відлітати у теплі краї.

Джерело: Максимум