23-24 червня на росії виявились гарячими – ПВК «Вагнер», власником якої вважається колишній кухар володимира путіна Євгеній Пригожин вчинила заколот. У підсумку він завершився несподіваним відступом заколотників, хоча вони вже були на підступах до Москви.
Хронологія подій наступна. 23 червня з’явився відеозапис, зроблений начебто Євгеном Пригожиним, з місця ракетного удару по табору найманців. У відеозаписі він звинуватив міністра оборони Сергія Шойгу в обстрілі табору вагнерівців. Також він звинуватив Шойгу у втечі о 9 годині з Ростова-на-Дону. Міністерство оборони відкинуло ці звинувачення, а Генеральна прокуратура росії відкрила проти Пригожина справу за статтею 279 КК РФ (збройний заколот). Натомість Євген Пригожин написав у Слідком росії заяву про відповідальність Сергія Шойгу та генерала Валерія Герасимова за «геноцид російського народу».
Увечері 23 червня 2023 року Євген Пригожин звинуватив Міноборони Росії в убивстві найманців ПВК «Вагнер», обізвав Міністра оборони РФ Сергія Шойгу «тварюкою» і заявив: «Нас 25 тисяч, і ми йдемо розбиратися, чому в країні коїться беззаконня». На думку Євгена Пригожина, удар по його бойовиках був завданий з тилу. Телеканал «росія 24» перервав ефір для коментаря міністерства оборони рф, а у Москві почали план «Фортеця» та підняли загони ОМОНу та СОБРу, у Ростові-на-Дону з’явилась військова техніка.
Основні події та власне заколот розпочався 24 червня, коли о 7 годині 30 хв. Пригожин заявив, що військові об’єкти Ростова-на-Дону перебувають під контролем ПВК «Вагнер». Також він заявив, що вони вже збили три гвинтокрили, які атакували їх позиції та пообіцяв збивати інші повітряні цілі, які будуть їх атакувати.
Близько 8 години ранку в Санкт-Петербурзі співробітники ОМОНу і Росгвардії зайшли в будівлю «ПВК Вагнер Центр». Також у рамках обшуків у готелі, що належить Пригожину, силовики вилучили з трьох машин 4 млрд рублів, які, за словами Пригожина, призначалися на виплати найманцям ПВК «Вагнер» і родичам загиблих. В аеропорту Пулково були опечатані орендовані структурами Пригожина літак і вертоліт.
О 10:00 із звернення до росіян виступив Володимир Путін, який назвав заколот «ударом у спину країні» та «особистою зрадою», порівняв це із лютневою революцією 1917 року та пообіцяв нейтралізувати організаторів заколоту. Об 11 годині Євген Пригожин відповів на звернення путіна та спростовував твердження про зраду, та оголосив про похід на Москву.
О 12:30 розпочалась пожежа на величезній нафтобазі у Воронежі, після чого остаточно почалась силова фаза заколоту. Почались бойові зіткнення з урядовими силами, російська авіація завдала ударів по трасі М-4, по якій рухалися бійці ПВК «Вагнер». Заколотники впевнено рухались у напрямку Москви, обходячи стороною великі міста, як Вороніж та Липецьк, і за деякими даними дійшли до околись Московської області – до Москви залишалось близько 200 км. Значних наземних боїв не було, регулярні війська не чинили опору, а подекуди окремі частини приєднувались до заколотників, наприклад, прикордонники.
Однак несподівано прес-служба самопроголошеного президента Білорусі олександра лукашенка повідомила «про зупинення руху озброєних осіб компанії „Вагнер“ на території росії та подальші кроки щодо деескалації напруги». Це сталось начебто за посередництва олександра лукашенка. О 20:30 Пригожин підтвердив, що його найманці розвертають свої колони й ідуть у зворотному напрямку. Про розмову з Лукашенком він не згадував. Свої дії він пояснив «небажанням проливати російську кров». Близько 23:00 група Вагнера почала виходити з Ростова-на-Дону.
Речник Кремля Дмитро Песков оголосив, що звинувачення з Пригожина будуть зняті і він буде відправлений до Білорусі. Бійці «Вагнера» не будуть притягнуті до кримінальної відповідальності, а ті, хто не брав участі у заколоті, можуть підписати контракти з Міністерством оборони. Організація «Вагнера» загалом, за словами Пєскова, повернеться до місць своєї попередньої дислокації під час воєнного часу. Офіс Путіна, як повідомляється, висловив, що вони «вдячні президенту Білорусі за ці зусилля», які поклали край ситуації.
За даними OSINT-проєкту втрати російської армії: літак Іл-22, два вертольоти радіоелектронної боротьби, вертоліт Мі-35, бойова машина «Тигр», військовий КамАЗ, 10-15 загиблих (в основному льотчики), у ПВК «Вагнер» — один УАЗ,