Середа, 31 травня

Спочатку іспит з української мови, історії та Конституції — потім громадянство

“Якщо іноземці хочуть отримати українське громадянство, то вони спочатку повинні здати іспити з української мови, історії та Конституції, а потім збирати документи на отримання громадянства, а не навпаки” — так прокоментував нашому кореспонденту законопроект N7606, який нещодавно ухвалила ВРУ і який регламентує отримання українського паспорту голова контрольно-ревізійної комісії Спілки офіцерів України Ельхан Нурієв. “Інакше спочатку вони будуть збирати документи для міграційної служби, а потім, за кілька сотень доларів куплять таку довідку про знання української мови” — висловив своє побоювання експерт.

На його думку, це має бути тестування, при цьому рівень володіння мовою має відповідати рівню В-1 — В-2 для англійської, або ж бодай на рівні 6-7 класу — людина повинна вільно розмовляти, писати, вміти написати заяву. Проблемою є те, що в нас досі не має остаточних стандартів української мови, хоча вони розроблялись у Львівському національному університеті імені Івана Франка. “Але потім були зміни у правописі, були запроваджені фемінітиви, інші зміни, отож стандарти так і не були розроблені”.

Ельхан Нурієв розповів також власну історію отримання українського громадянства та вивчення української мови. Її він почав вчити самотужки у 1983 році, оскільки вчився у школі на Кавказі. Природньо, української не знав, російську — на рівні учня гірської школи у Нагірному Карабаху — до 20 слів. “Головне — бажання, адже люди за потреби вивчають набагато складніші мови, як фінську чи угорську”. Коли подавав документи на українське громадянство, іспитів ще не було, хоча на той момент Ельхан Нурієв вільно розмовляв українською.

Як ми повідомляли раніше, 21 березня ВРУ підтримала законопроект N7606, яким регламентується порядок набуття українського громадянства іноземцями. “За” проголосував 281 депутат. Невиконання цієї вимоги буде підставою для втрати громадянства.

Законопроєкт також регулює питання надання громадянства особам, які мають визначні заслуги перед Україною, не засвідчувати рівень володіння державною мовою. Йдеться про тих, хто становить державний інтерес для України, проходять військову службу за контрактом у Збройних Силах України або отримали державні нагороди, мають дозвіл на проживання. Протягом двох років вони зобов’язані скласти іспити з історії України, основ Конституції, на рівень володіння державною мовою та надати відповідний документ.

Загалом протягом 2014 -2019 років  українське громадянство отримала 73 194 особи, зокрема у 2019 році — 15 653, найменше охочих взяти український паспорт було у 2014 році — 4 727.

Від початку збройниї агресії РФ проти України українське громадянство отримало 19 тисяч росіян, при цьому кількість бажаючих отримати український паспорт росіян після 24 лютого 2022 року не зменшилась.

Майже 25000 людей отримали українське громадянство, оскільки хтось з їх родичів до 24 серпня 1991 року проживав на території України.

Новини від "TopKyiv.info" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/topkyiv.