Четвер, 28 вересня

Археологам і хочеться і колеться дослідити територію Великого Лугу

Українські археололги зараз перебувають у невизначеній ситуації – після підриву дамби Каховської ГЕС за кілька днів перетворилась на пустелю величезна територія, яка серед істориків називається Великим Лугом. На цій території величезна кількість пам’яток історії та культури, які варто дослідити. Однак як це зробити – поки невідомо. «Археологам і хочеться і колеться» — зазначив у інтерв’ю нашому виданню археолог та директор Рятівної археологічної служби Олег Осаульчук. «Хочеться, бо на цій території знаходилось 5 січей, а окрім них тут є неоліт, бронза, кургани, багато інших памʼяток практично всіх археологічних культур» — зазначив Олег Осаульчук. Водночсас колеться і через колосальний обсяг роботи, і через особливі умови, ва яких до них доведеться приступати.  «Найперше – це обмежений час, адже це треба зробити до того, як Каховське водосховище відновлять, а це може бути років пʼять» Однак це далеко не єдина проблема, і першою з них є питання безпеки – на дні водосховища залишається велика кількість він як і після теперішньої війни, так і з- часів Другої світової війни. Також на дні водосховища можливий радіаційний фон за рахунок наносів з водосховищ, які розташовані вище по течії. Ну і врешті чимало памʼяток ховається під намулом. Так само рельєф місцевості не відповідає тому, який був до створення Каховського водосховища.

Оскільки все дослідити не вдасться, то передусім треба розробити програму, визначитись із тим, що слід дослідити у першу чергу, І тут треба сказати про ще одну проблему – кадрову. За ловами Олега Осаульчука в Україні у всіх наукових установах працює близько 300 археологів, з них близько сотні зараз- перебуває у лавах ЗСУ. Навіть якщо українські археологи обʼєднають свої зусилля, їх все одно замало, щоб дослідити таку територію. Без допомоги закордонних колег тут не обійтись, а тільки в одній Польщі працює близько 10000 археологів. «Але на жаль у нас є законодавчі проблеми із залученням іноземців до роботи в Україні» — зазначив Олен Осаульчук. За його словами програма дослідження Великого Лугу має бути на урядовому рівні. Також її фінансування має бути включено до програми відновлення Каховської ГЕС.

У 50-х роках ХХ століття, коли створювалась Каховська ГЕС тодішнім археологам вдалось дослідити тільки невелику частину Великого Лугу. З того часу археологічна наука суттєво просунулась у своїх методах роботи і зараз є можливість робити 3D сканування місцевості. Крім того частину артефактів можуть знайти і сапери під час процесу гуманітарного розмінування: «Вони так чи інакше досліджують територію з допомогою металошукачів, тож окрім снарядів можуть супутньо знаходити і певні артефакти. Тому важливо, щоб у них були відповідні інструкції на такий випадок» — зазначив Олег Осаульчук.

Новини від "TopKyiv.info" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/topkyiv.