Неділя, 2 квітня

Протезний завод у Львові: чому підприємство кульгає на обидві ноги?

До редакції ТопКиївІнфо звернулися ветерани бойових дій із області. Дехто із них, на жаль, уже не зможе скористатися своїми ногами чи руками… Хлопці віддали кінцівки у боротьбі з ворогом. «Ми розраховували, що держава допоможе нам із протезами. Бо багато хто з нас готовий служити і далі навіть без пальців ноги чи руки… Але ми чули краєм вуха, що протезний завод у Львові – єдиний в Україні і його хочуть забрати. Що з тим заводом і чи будемо ми з протезами?» – запитують в надісланому на наші соцмережі повідомленні українські вояки (стиль листа збережено).

Одразу скажемо: немала кількість постраждалих у війні, яку провадить росія проти України, потребує протезів. Це стосується і цивільних, і насамперед військових. Про це не раз писали журналісти; піднімати чергову «зраду» і шукати винних ми не будемо. (Якщо хтось хоче дізнатися більше, порадимо матеріали колег – про протезування загалом писала і «Українська правда» ось тут, і ВВС; наші колеги зі Львова із «Суспільного» зробили гарний матеріал про такі потреби. Тому ТопКиївІнфо у серії матеріалів спробує розібратися із тим, що саме стоїть за процесами навколо протезного заводу у Львові – і що ж буде далі із цим підприємством?

Насамперед: фізичні деталі. Відкрите ще в далекому 1921 році Львівське казенне експериментальне підприємство засобів пересування і протезування належить Міністерству соціальної політики. Воно є зареєстроване у Львові на вулиці Рудненській, 10. ТопКиївІнфо попросило місцевих колег відвідати той район. Розповіли, що там довкола ростуть новобудови. Це важливий факт, але не визначальний.

Окрім того, так званий Львівський протезний завод (неофіційна назва) має ще філії у кількох містах України. Є цехи в Івано-Франківську, Ковелі, Луцьку, Мукачевому та Рівному. Ще цікава деталь: офіційно у документах, як прояснили ТопКиївІнфо юристи, підприємство у стані припинення.

Як сталося, що у час війни, коли, здавалося би, даруйте за цинізм, «ринок» протезів зріс через воєнні дії, підприємство зуміло майже зупинитися? Це дуже цікаве запитання, сподіваємося почути на нього фахову (і юридичну, і правоохоронну) відповідь. Ще один факт. Протезне підприємство, і це може побачити кожен у судових реєстрах, у боргах як у шовках. Втім, майже усі судові спори «протезники» зазвичай програють. Журналістам не варто, звісно, пхатися не у свій фах і судити про господарську діяльність: для цього є юристи та економісти. Але дуже часто в інших випадках було і буває, що державні підприємства, визнаючи борги їх нарощуюють. Дуже часто свідомо зганяють себе у неминуче банкрутство. А після того і рішення судів на користь власників боргів наслідком таких дій є як правило є поділ активів боржника на шматки. Зокрема це насамперед стосується «цікавих» приміщень та особливо землі під забудову наприклад…

Можна подивитися на відповідні рішення судів (наприклад, від 11.01.2021 року, справа № 914/2492/20) щодо протезного заводу, інші також, щоби визначити саме описану вище тенденцію. Тим часом, поки Львівський протезний судиться, Львівська міська рада виявила бажання узяти підприємство під своє крило. Депутатські комісії підтримали проєкт ухвали «Про надання згоди на прийняття у комунальну власність Львівської міської територіальної громади цілісного майнового комплексу». Як йдеться у пояснювальній записці до проєкту ухвали, на сьогодні Львівське казенне експериментальне підприємство засобів протезування і пересування (Львівський протезний завод) практично не функціонує. Разом з тим, внаслідок війни існує велика потреба в забезпеченні допоміжними засобами реабілітації особам, що постраждали внаслідок бойових дій і потребують протезування. У Національному реабілітаційному центрі «Незламні» станом на сьогодні відкрито майстерню з протезування та розпочато встановлення біонічних протезів кінцівок. Однак, з метою надання допомоги усім тим, хто постраждав внаслідок війни необхідно нарощувати виробничі потужності. Це можна робити на базі Львівського протезного заводу.

Водночас є й інша думка. У своєму телеграм-каналі директор департаменту економічної політики Львівської облвійськадміністрації Степан Куйбіда написав критично щодо планів міської ради: «Чи означає це, що держава повинна віддати таке підприємство у комунальну власність? На мою скромну думку, точно ні. Бо я не знаю якихось успішних кейсів від Львівської міської ради щодо успішного розвитку будь-якого комунального підприємства. Я можу, звичайно, помилятись, але назвіть мені хоча б одне ЛКП, про яке говорить уся Україна і куди приїжджають перейняти досвід іноземні партнери. Більше того, наскільки мені відомо, усі львівські комунальні підприємства є дотаційними і щороку ми бачимо, як на сесіях Львівської міської ради виділяються сотні мільйонів гривень на поповнення статутних фондів таких підприємств. А це, як ви можете зрозуміти, важко назвати успішним менеджментом».

Що буде далі з протезним заводом? І головне – чи нададуть усім, зокрема й тим ветеранам, що звернулися до ТопКиївІнфо, якісні протези? Про це та інше напишемо в наступних матеріалах. Редакція має намір надіслати відповідні запити до усіх зацікавлених осіб, чиновників. І ми будемо ретельно відстежувати усі дані щодо процесів навколо Львівського казенного експериментального підприємства засобів пересування і протезування».

  1. PS. ТопКиївІнфо із великою увагою ставиться до кожного нашого читача й підписника. Подавайте свої гарячі та не дуже теми, ідеї й думки. Вислухаємо кожного, адже це медіа – кожного із вас! Шукайте нас у соцмережах – Фейсбуці, Телеграмі, Інстаграмі. Пишіть на пошту. 
Новини від "TopKyiv.info" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/topkyiv.