Четвер, 28 вересня

Втрачений Київ: де шукати старовинні будинки, що перетворилися на руїни

У  добірці – столітні будинки, які пережили пожежі і війни, але не втрималися перед жагою наживи і невіглаством сучасників.

Пише Наталя Сидорук для “Наш Київ”

Івана Франка, 17а

Проходячи повз цієї вже тіні житлового будинку, ви ніколи не будете думати, що тут колись був прихисток інтелектуалів. Багатоквартирний житловий будинок побудували в 1916 році. Колись тут жив Дмитро Ревуцький – видатний український музикознавець і фольклорист. А ще тут мешкав Фелікс Соболєв, один з кращих режисерів документального кіно (фільми «Я та інші», «Сім кроків за горизонт»).

До речі, поруч з цим будинком знаходиться Міністерство культури. Досить символічно, нам здається.

Саксаганського, 111

Будинок побудований у другій половині XIX століття. Свого часу тут жив і працював Михайло Грушевський – історик, який доклав руку до становлення української державності.

На місці будинку із завидною періодичністю хотіли побудувати то ТРЦ, то офісний центр, але місце досі пустує, а про старий цегляний будиночок нагадує тільки маленький шматочок стіни.

«Пам’ятники архітектури створюють атмосферу міста самим своїм існуванням. Але яка ця атмосфера? Київ, як не прикро визнавати, місто руїн і пустирів. І почалося це далеко не в наші дні. Я постійно наголошую, що того Києва, який був ще в 1970-х, уже немає. Саме тоді, в два останніх десятиліття Радянського Союзу, в Києві було знесено близько 800 будинків (!) », – каже києвознавець і екскурсовод Павло Ковалов.

Павлівська, 9

Дев’ятий будинок по Павлівській вулиці – об’єкт культурної спадщини. За часів Другої світової війни тут базувалися партизани, які вели диверсійну діяльність проти нацистів. За деякими відомостями, після звільнення Києва тут жив Микита Хрущов.

Також після війни на Павлівській, 9 перебувала ЮНРРА – міжнародна організація, яка допомагала постраждалим країнам від нацистських загарбників.

Але є одне «але»: за документами будинок є, а на ділі його вже немає.

Бульвар Шевченка, 34

Житловий будинок на нинішньому бульварі Шевченка будувався для сім’ї Модзелевскіх і на їхнє замовлення. Потім будинок купили знамениті меценати Терещенко, але доля у будівлі була інша.

У 1917-му Терещенко поїхали за кордон, і вже на наступний рік в будинку розмістили Міністерство шляхів сполучення УНР. В кінці 1918 року саме тут скинули Скоропадського і заснували Директорію.

Тепер будинок, де творилася історія України, повільно розвалюється. Виконаний у стилі неоготики, він все ще виглядає красиво.

Ярославів Вал 15б

У цьому особняку авіаконструктор Ігор Сікорський вперше створив вертоліт. І навіть не один, а два.

Родині Сікорських особняк на Ярославовому Валу належав з 1885 року. Тоді будови тут були ще дерев’яні, але Сікорські побудували великий триповерховий будинок, самі поселилися на першому поверсі, а решту здавали в оренду.

Тепер будинок повільно розвалюється на частини, хоча чиновники начебто вже пообіцяли зробити там музей Сікорського. Але обіцяного, як відомо, три роки чекають. Якщо не більше.

Андріївський спуск, 18

Прибутковий будинок на Андріївському узвозі побудували в 1891 році. Колись ним володів ювелір, потім там були майстерні художників, а тепер він покинутий своїм власником – ТОВ «Авіантбуд».

Будинок числиться як пам’ятник архітектури і містобудування, і теоретично навколо нього повинна бути охоронна зона, але на ділі там активно ведеться будівництво.

Новини від "TopKyiv.info" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/topkyiv.