У Києві увічнять історію кохання Мандельштамів

189

Мешканці будинку на вул. Заньковецької, 3/1, навіть і не підозрювали, що будівля пов’язана з ім’ям поета.

Пише “Сьогодні”

У Києві зникне ще одна біла пляма в історії міста. 5 липня на фасаді будинку по вул. Марії Заньковецької, 3/1, відкриють меморіальну дошку на честь легендарного поета Осипа Мандельштама і його дружини Надії Мандельштам (Хазіної). 

Подружжя познайомилося в знаменитому кафе “ХЛАМ” (Художники, Літератори, Артисти, Музиканти) в 1919 році. Надію тоді запам’ятали закоханою, з букетом водяних лілій в руках, а Осип читав тут свої вірші, збираючи повний зал. Кафе знаходилося в приміщенні готелю “Континенталь” на вулиці Миколаївській, 4 (тепер Городецького).

На жаль, кафе закрили в кінці того ж року через небажання господаря продавати дешеву каву і продукти. Будівля не збереглася – вона вигоріла в 1941 році під час вибухів і пожежі на Хрещатику. Після війни її знесли, але саме тут почалася історія великого кохання 20-річної художниці Наді Хазіної і 29-річного Осипа Мандельштама.

Родина з 1919 до 1929 року брала активну участь в культурному житті Києва. Осип очолював поетичну секцію Всеукраїнського літературного комітету, брав участь в поетичних читаннях, створював яскраві нариси про Київ. У листопаді 1933 року він написав антисталінську епіграму “Ми живемо, під собою не відчуваючи країни”, через яку на нього почалися гоніння. Він був двічі заарештований. Помер в пересильному таборі під Владивостоком у 1938 році і був похований у братській могилі.

“У будинку на вулиці Заньковецької проживали батьки Надії Хазіної. Її батько Яків був відомим в Києві юристом, мама займалася вихованням дітей. Звичайно, Осипа Емільовича знають більше, ніж Надію Яківну, але вона теж була дуже яскравою особистістю.

Незважаючи на всі гоніння і арешт Мандельштама, вона була вірна йому, і завдяки її старанням збереглися його рукописи. А ще Надія написала мемуари, в яких можна багато чого довідатися не тільки про самого Осипа Мандельштама, але і про особливості життя того часу”, – розповів “Сегодня” дослідник історії Києва Михайло Кальницький.

Мешканці будинку на вул. Заньковецької, 3/1, навіть і не підозрювали, що будівля пов’язана з ім’ям поета.

“Будинку понад сто років, і на ньому була встановлена тільки табличка, де вказано, що це пам’ятка архітектури та що будівлю використовували як прибутковий будинок. Тепер, заходячи в будинок, приємно усвідомлювати, що тут бували такі великі люди, як чоловік і жінка Мандельштам”, – розповідає місцева жителька Людмила.