У Києві пройде фотовиставка «Роми – це ми»

206

Виставка піднімає питання самоідентифікації в сучасному світі.

З 24 серпня до третього вересня в Музеї історії Києва пройде виставка «Роми – це ми». Як повідомляють організатори, це кураторський проект Костянтина Дорошенка і Катерини Липи, який представляє фотоцикл молодого українського художника Олексія Зінченка, створений в 2016 році в ромському таборі в Воловецькому районі на Західній Україні. Про це йдеться на сторінці заходу в Facebook.

Цієї весни фотоцикл Зінченко вже демонстрували на міжнародному фестивалі Krakow Photo Fringe в Польщі. Фотовиставку позиціонують як гуманістичне протиставлення ситуації з недавніми погромами ромів.

«Без Іншого немає Мене, самоідентифікація будується на порівнянні, на зовнішніх координатах і межах, на діалозі. Отже, без ромів нема українців – так складалася історія етнонаціонального ідентитету. Українська культура, звичаї, казки, повір’я та забобони насичені присутністю ромів – загадковою, іронічною, лякаючою, романтичною », – вважає Дорошенко.

Як розповідає Катерина Липа, багато ромів прибули до України в середині ХVIII століття. Тоді тривала визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького, і для обслуговування армій було потрібно багато ковалів. У ремісників-ромів весь інвентар був з собою, вони могли кувати коней і лагодити упряж прямо на марші. Деякі з ромів, очевидно, вступали в армію, адже в козацьких реєстрах зустрічаються прізвища Циган, Циганчук, Циганський.

До виставки також увійдуть експонати з колекції Музею історії Києва: фото Марії Заньковецької в костюмі для вистави «Циганка Аза», малюнки авангардиста Анатолія Петрицького, графіка і живопис XIX-XX століть.

Крім того, відбудуться лекції з історії та культури ромів, а також творча зустріч з молодими українськими ромами різних професій, які розкажуть про власний досвід.