Список брехунів. Хто з кандидатів в президенти частіше за інших говорить неправду

244
Фото: Новое Время

Журнал “Новий Час” спільно з VoxCheck оцінив, хто з ключових кандидатів у президенти частіше за інших говорить неправду, і проранжував їх за цим показником.

Лідерами рейтингу ошуканців і маніпуляторів стали Юлія Тимошенко, Олег Ляшко та Юрій Бойко.

Рейтинг політичних ошуканців став плодом року роботи аналітиків VoxCheck. Протягом усього 2018-го вони збирали витяги з публічних виступів кандидатів у президенти, які можна було оцінити за параметрами правда – брехня, і перевіряли їх. Єдина вимога до цитат у VoxCheck – щоб в них містилися якісь факти або дані.

За оцінками VoxCheck, зробленим спеціально для НВ, лідер Батьківщини Юлія Тимошенко виявилася політиком, який частіше за інших топових кандидатів в президенти в своїх публічних виступах говорить неправду. Трохи більше третини її висловлювань – це обман слухачів, ще третина – маніпуляція фактами, і лише решта – правда. Іншими словами, відома порада ділити на три стосовно Тимошенко підходить ідеально.

Трохи більше третини висловлювань Тимошенко – це обман слухачів, ще третина – маніпуляція фактами
Трохи відстали від Леді Ю за часткою неправди в публічних висловлюваннях лідер Радикальної партії Олег Ляшко і колишній опоблоковець Юрій Бойко. Вони і зайняли друге і третє місця в рейтингу брехунів, складеному VoxCheck: радикал обманював слухачів в 30% випадків, а вигнаний з Оппоблоку соратник скандального бізнесмена Дмитра Фірташа – в 23%.

За рік команда проекту VoxCheck перевірила майже 1,2 тис. Висловлювань. Причому якщо в першій половині 2018 року експерти оцінювали всі доступні виступи кандидатів, то з другого півріччя (ближче до виборів) стали віддавати перевагу усним висловлюванням, – саме такі слова в більшій мірі показують, наскільки політики орієнтуються в тому, про що говорять.

У підсумковий список VoxCheck крім Тимошенко, Ляшко і Бойко потрапили ще троє політиків: чинний глава держави Петро Порошенко, лідер Громадянської позиції Анатолій Гриценко і перша особа партії Самопоміч Андрій Садовий, мер Львова. Тобто, в рейтингу виявилися всі ті кандидати в президенти, які мають найбільшу підтримку електорату.

У список повинен був потрапити  і ще один рейтинговий кандидат – шоумен Володимир Зеленський. Але протягом усього того часу, поки команда VoxCheck відстежувала його виступи, засновник Кварталу сказав занадто мало конкретних речей, які можна перевірити, – подібних цитат у нього виявилося п’ять. Тому в підсумковий список він не потрапив.

Серед учасників рейтингу рідше інших топ-кандидатів дозволяли собі вимовляти відверту брехню Садовий і Гриценко – частка подібних висловлювань у кожного коливається в межах 11-15%.

А в середині списку опинився чинний президент: Порошенко озвучував неправдиві тези в 16,5% своїх промов. Але і чисту правду він говорив приблизно в половині випадків.

Перша в усьому

Якби існував титул “головний маніпулятор України”, лідер Батьківщини отримала б його по заслугах.

Наприкінці 2017-го, коли VoxCheck та НВ вперше випустили рейтинг політичних брехунів, Тимошенко опинилася на першому місці за часткою неправдивих висловлювань. Минуло більше року, і Леді Ю повторила свій успіх.

Єдина відмінність – частка правди в її словах збільшилася з 9% (так було в 2017-му) до вже майже 33%.

Цитатою року від Тимошенко можна вважати її передвиборчу обіцянку знизити ціни на газ для населення вдвічі. Багато експертів стверджують, що провернути подібну операцію, що не втративши фінансової допомоги з боку МВФ і не перетворивши НАК Нафтогаз України з найбільшого платника податків у хронічно збиткове підприємство (яким НАК був довгі роки), неможливо.

Крім того, в минулому році Тимошенко стверджувала, що держборг країни досяг рівня 82% ВВП, але це дані 2016- го, а в 2018-му показник знизився майже до 60%.

Ще Леді Ю бралася порівнювати українські та європейські зарплати, але за зразок незмінно брала доходи в найбагатших країнах Євросоюзу. При цьому не згадуючи, що і вартість життя там висока.

А ще весь 2018 рік Тимошенко критикувала голову держави та все, що з ним пов’язано. І теж не завжди утримувалася в рамках істини.

Вила в пуху

Олег Ляшко, №2 в рейтингу VoxCheck, любить демонструвати себе в оточенні корів, вил та інших атрибутів українського села.

Спектр тем, про які любить говорити Ляшко, надзвичайно широкий: від фінансування лікування онкохворих до смертності українців у ДТП. Можливо, саме з цієї причини майже третина його публічних виступів містить відверту брехню – бути експертом відразу в усьому не можна.

Наприклад, Ляшко заявляв, що онкохворі фінансуються з бюджету на 6% від необхідного рівня. Хоча реальні цифри інші: на 30% для дорослих і на 63% для дітей.

Опозиціонер по газу

Газові питання неймовірно любить коментувати №3 рейтингу – Юрій Бойко. Воно й зрозуміло: цей політик не просто представляє опозицію, а й сам у минулому був міністром енергетики.

Бажання налякати населення темою газових тарифів зробило Бойко одним з головних брехунів серед топових кандидатів у президенти.

Політик, наприклад, любовно згадує про той період, коли він був міністром, а газ для населення коштував 400-700 грн за 1 тис. кубометрів (на сьогодні – 8 тис. 550 грн).

Але, озвучивши ці дані, колишній регіонал не нагадав слухачам, що подібний рівень цін був приблизно 10 років тому і відтоді все в країні суттєво подорожчало. І що тарифна сітка на газ досить складна і залежить від типу споживача. А 400-700 грн – це найнижчі тарифи з тих, що існували в деякі періоди.

Президент напівправди

Президент Порошенко зайняв четверте місце в рейтингу з 16,5% частки брехні в висловлюваннях і з майже 57% правди.

Типовим прикладом маніпуляцій з боку голови держави може служити його виступ на Національній інвестиційній раді в травні 2018 року. Тоді президент похвалив самого себе і свою команду: “Ми докладаємо постійних зусиль для поліпшення інвестиційного клімату”. І на доказ навів таку статистику: мовляв, у 2012-2013 роках Україна посідала 153-є місце в рейтингу Світового банку Doing Business. А в 2017-му опинилася на 76-му. “61 підкорена сходинка означає, що ми точно не стояли на місці”, – підсумував голова держави.

Насправді ж Україна займала 152-е (а не 153-є) місце в рейтингу ще в 2011 році. Коли Порошенко очолив країну, в 2014-му, країна вже була на 96-му місці. При цьому рейтинг Doing Business завжди відображає попередній рік. Тобто до 2018 року ривок країни склав не 61 щабель, а лише 20.

Правдивий і веселий

Екс-міністр оборони Гриценко в минулому році часто звертався до питань армії, досить чітко критикуючи окремі проблеми. А якщо десь і маніпулював, то в темі Мінських домовленостей. На думку лідера Громадянської позиції, в них записана повна і безумовна амністія для терористів, чого в цих документах немає.

В результаті частка брехні в словах Гриценко низька – менше 15%.

Ще один кандидат, чий рейтинг змусив ставитися до нього максимально серйозно, – Володимир Зеленський. Але він за весь рік розговорився лише одного разу, коли наприкінці минулого року дав тригодинне інтерв’ю Дмитру Гордону.

З нього VoxCheck зумів вибрати п’ять цитат, які можна було б оцінити категоріями правда – брехня. Лише одна з них виявилася правдивою.

Наприклад, Зеленський запропонував попросити озброєння у Канади і Польщі, хоча офіційний Київ уже давно отримує оборонну продукцію з-за кордону та має угоди з кількома країнами про військове співробітництво.

Де шукати правду

Олена Шкарпова, керівник проекту VoxCheck, впевнена, що для українських політиків брехня – це природне середовище їхнього медійного проживання. Її команда з 2016 року оцінює висловлювання можновладців, і весь цей час політики як брехали, так і продовжують це робити.

Відбувається подібне, на думку політолога Володимира Фесенка, з ряду причин.

Вітчизняний електорат, за словами Фесенка, орієнтується не на те, чи сказав політик правду або збрехав, а на власні переваги. Тобто в більшості своїй виборці або вірять політдіячеві – і він стає їхнім улюбленцем, якому дозволено говорити що завгодно, або ж не вірять – і таку людину вони вже не сприймають взагалі.

У подібній ситуації політики не несуть відповідальності за свої слова, адже їхній електорат їм все прощає. Тому-то і передвиборні обіцянки в Україні перетворилися на парад гасел, а рівень брехливості самих кандидатів майже не впливає на рівень електоральної підтримки.

“Політики розуміють, що ніякої відповідальності за їх слова немає. І кажуть що завгодно”, – підсумовує тему рейтингу брехунів Шкарпова.

Автори: колектив VoxCheck, Максим Бутченко