Субота, 23 вересня

Привіт Києву від стародавніх предків: що знаходили в “капсулах часу”

Записка в голові лева від Городецького, револьвер з Могилянки і “капсула часу” від “арсенальців”. Які послання нам адресували предки.

Пише Сегодня.

Останнім часом жителі столиці почали дуже часто отримувати повідомлення з минулого. Записки, послання і навіть зброю. Їх виявляють у музеях, бібліотеках і храмах. Деяким знахідкам всього кілька десятків років, інші ж чекали в капсулах свого часу майже 1000 років.

В голові у лева

В середині лютого під час реставрації вхідних дверей Національного художнього музею України знайшли маленький шматочок дерева, на якому був напис: “Июня 25-го 1900 года столяра Семенъ Антоновъ, Алексей Антоновъ, Яковъ Р.. ды.. Из оборота: Архитекторъ Городецкий Владиславъ”. Записку сховали в порожнині бронзової голови лева, яка прикрашає вхідні двері в заклад. У музеї прийшли до висновку, що, крім прізвища легендарного архітектора Городецького, в записці вказані імена трьох майстрів, які працювали над будівництвом будівлі в 1900 році, можливо, її написав навіть сам легендарний архітектор (!). “На одну білу пляму в історії будівництва будівлі музею стало менше. Друзі, пишіть записки в майбутнє, їх обов’язково прочитають адресати. І ходіть в музеї – покататися на машині часу!” – закликали співробітники музею.

До речі, знайдену записку-табличку експонуватимуть у музеї після реставрації будівлі. “На табличці присутні чотири різні почерки. Ми поки не можемо стверджувати, що це писав саме Городецький. Потрібні дослідження, щоб почерки порівняв графолог”, – пояснили в музеї.

Скарби Могилянки: окуляри, пляшка, цигарки, револьвер і “перемога”

Випадковими мандрівниками в минуле стали і співробітники Києво-Могилянської академії. Проводячи підготовчі роботи до реконструкції Староакадемічного корпусу, в бібліотеці працівники відсунули 150-річні книжкові шафи, за якими виявили скарб із раритетних речей: стару оправу від окулярів і чорнильні пір’я для письма – орієнтовно кінця XIX століття, записки, телеграму з проханням вислати гроші і навіть кілька первинних воланчиків для гри в бадмінтон, вкриті іржею пробки від пляшок і старі комп’ютерні дискети.
“Шафи ці ніколи не пересувалися. Згодом їх задні стінки розсохлися і за них почали падати не тільки книги з полиць, а й різні предмети. Наприклад, було знайдено лист 1906 року, який якась жінка, мабуть, адресувала своєму чоловікові . У листі пані висловлювала надію на зустріч з адресатом. Також ми виявили обгортки від цукерок “Вітамін-с” десь 50-х років. Пляшку з-під кримського міцного рожевого вина. А ще сірникову коробку “Пролетарська перемога”, недопалки і коробку від цигарок “Прибій”, – розповіла директор музею Національного університету “Києво-Могилянська академія” Таїсія Сидорчук.

Однак, найбільш незвичайною знахідкою став жіночий бойовий 150-річний револьвер. Знайдену зброю університет передав столичній поліції, щоб його зробили неробочим для подальшого експонування в музеї. “Він шестизарядний, в барабані однієї кулі немає, виготовлений в Європі: чорна пластмаса з декоративними візерунками вмонтована в металевий корпус, а на корпусі вибиті цифра 7, літери RN і щось на зразок корони”, – заявив тоді радник глави МВС Михайло Апостол.

Однак пройшло вже майже півроку, а револьвер в Могилянку до сих пір не повернули. Як пояснив Михайло Апостол, причина затримки – законодавство: “Щоб револьвер повернули в музей, потрібно, щоб там був музей зброї, а такого немає. Я шукав різні варіанти вирішення цього питання з співробітниками поліції. На жаль, на перший погляд, це – маленька дрібниця, а повернути її поки неможливо “.

У музеї все ж сподіваються, що зможуть отримати назад свою цінну знахідку, щоб вже влітку її змогли побачити відвідувачі музею.

Тисячолітні графіті і вхід за 5 копійок

Продовжують розшифровувати послання з минулого і в стародавньому Софійському соборі. Нещодавно вчені виявили в північній башті храму напис XVIII століття, який пояснював сюжет живопису, який  не дожив до наших днів. Були знайдені на стінах храму і вірменські написи XVI століття. “Вивчаючи їх, ми дізналися цікаві відомості про склад священнослужителів вірменської колонії в Києві, які проводили служби в Софійському соборі, оскільки їх храм згорів в кінці XV століття”, – розповідає  заступник гендиректора Національного заповідника “Софія Київська” В’ячеслав Корнієнко.

ПОСЛАННЯ. Всього ж вченим вдалося виявити більше 7000 старовинних графіті, що датуються ХІ-ХVIII століттями, які нашкрябали на стінах святині парафіяни. Є тут записи про смерть Ярослава Мудрого, про мирний договір між князями Святополком Ізяславовичем, Володимиром Мономахом і Олегом Святославовичем, автографи Володимира Мономаха і дочки Ярослава Мудрого Анни і навіть інформація про кінець світу, який повинен був настати в першій третині XI століття. Крім повідомлень про важливі події, княжих підписів і звісток  про прийдешній апокаліпсис, відвідувачі храму залишали і “побутові” послання: признання в любові, прокльони, молитви.

Знаходили в Софійському соборі і більш сучасні послання. При реставрації дерев’яного кіоту (підставка для розміщення ікон), в якому зберігалася чудотворна ікона Миколи Мокрого, вивезена за кордон під час Другої світової війни, працівники заповідника знайшли лист відвідувачів 70-річної давності. Датується записка 16 червня 1946 року. Сховали її студентки історичного факультету Київського педагогічного інституту (сьогодні – Національний педуніверситет імені М. П. Драгоманова). Так дівчата висловили своє захоплення красою древнього храму.

Лист до “арсенальців” -2017

Отримали послання з минулого і на столичному заводі “Арсенал”. У листопаді минулого року тут відкрили “капсулу часу”, яка пролежала в одній зі стін з 1967 року. Розрізавши металевий ящик, в якому опинилася скляна капсула, співробітники заводу дістали з неї паперове послання “Звернення учасників ради переможців соцзмагання київського заводу” Арсенал “до” арсенальців “2017 року». Автори послання нащадкам були впевнені, що і через 50 років в країні буде процвітати комунізм, а нащадки будуть зустрічати століття Великого Жовтня найбільшими успіхами в комуністичному будівництві і працею примножувати славу рідного заводу …

Снаряд в куполі

Однак,не завжди звістки з минулого носять миролюбний характер. Під час реставрації фасаду церкви Спаса на Берестові (храм – ровесник Десятинної церкви і Софійського собору), розташованої на території Києво-Печерської лаври, в одному з крокв куполів, який ближче до дзвіниці, був знайдений артилерійський снаряд періоду Громадянської війни. “Він міцно застряг в дереві і перебував там майже сто років! Ми з’ясували, що снаряд потрапив в купол в січні 1918 року, коли більшовики обстрілювали Київ з лівого берега Дніпра. Вага снаряду – шість кілограмів”, – розповів  заступник гендиректора Національного Києво -Печерська історико-культурного заповідника Сергій Пивоваров.

Новини від "TopKyiv.info" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/topkyiv.